Silvarium to połączenie ścieżki edukacyjnej z leśnym parkiem. Już na wstępie - na drodze prowadzącej do ogrodu - znajdziemy na przykład "leśny budzki". To z opisanymi porami ptasiej aktywności.
Jest tu na przykład zegar dendrologiczny i słoneczny, leśne źródełko, przezroczysty ul i mrowisko. A wzdłuż tzw. Ziołowej Tryby zdromadzono około 80 gatunków ziół. Przy wszystkich podano opisy i „uproszczone recepty”.
Silvarium to dobre miejsce na leśny piknik
A do Waszej dyspozycji są stoliki. Warto więc na pobyt tu przeznaczyć 2-3 godziny.
W Galerii na Skraju Puszczy - to część Silvarium - na pewno zaimponuje wam... żubr! To jedyna okazja, by przypatrzeć się mu na spokojnie zbliska - zwierzę jest wypchane. Ale spokojnie - to nie efekt polowania, a skutek wypadku. Wszystkie wypchane zwierzęta w tej leśnej galerii wylądowały po śmiertelnym zderzeniu z samochodem. Jest też np. spreparowany ryś czy orzeł.
Ale! Są też zwierzęta żywe. W wolierach mieszkają m.in. ptaki nocne, bociany. To miejsce słynie w regionie również z pomocy - to tu trafiają chore zwierzęta na przykład po wypadkach, leśnicy opiekują się nimi i wypuszczają później na wolnosć. Tej części cdziennej pracy w Slvarium już nie zobaczymy, bo dzikie zwierzęta są trzymane z dala od ludzi (by miały z nimi jak najmniej kontaktu i nie przyzyczaiły się do ich obecności).
Leśny spacer z dzieckiem
Może być ciekawy dzięki pomysłowości opiekunów Silvarium. Jest tu na przykład wielka pszczoła, gigaszyszka, wielki żołądź i łańcuch, który zwisa prosto z nieba. Jest też kamienna żaba, która czeka na swojego księcia.
Park megalitów jest nieco na dalej od budynków, na łące. Można tu spokojnie wyciągnać się na trawie i pocieszyć słońcem, zajadając lody lub specjały tatarskie (do kupienia latem na miejscu). Krąg ułożony jest z głazów narzutowych, przyniesionych tu ze Skandynawii przez lodowiec. Ponoć... gromadzi energię. Na terenie ogrodu oznaczono kolorowymi palikami (zielone, pomarańczowe) strefy koncentracji pozytywnej energii.
Leśne wędrownice dla wytrwałych
Leśny spacer można sobie wydłużyć, jeżeli jesteśmy koneserami leśnych wędrówek. Przy Silvarium przygotowane są szlaki piesze, min. leśne wędrownice o długościach 28 km (Piećkowa) i 21 km (Józkowa), które prowadzą przez wyjątkowe miejsca Puszczy Knyszyńskiej.
Można też w okolicy poszukać żubrów - jesienią i zimą nie jest to takie trudne, bo żyjące w Puszczy Knyszyńskiej stado lubi paść się na polach przy trasie z Białegostoku do Krynek.
Silvarium otwarte jest od świtu do zmierzchu, przez cały rok
- Galeria na Skraju Puszczy otwarta jest od początku kwietnia do końca listopada
- wstęp jest bezpłatny
- adres: Poczopek 6D
- tel. 85 722 96 58