Jak wygląda leśna bimbrownia?

Data utworzenia: 21.08.2023

Kompletnie wyposażone leśne bimbrownie z okolic Gródka można oglądać w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. Tworzą ekspozycję „Leśna bimbrownia”.  

Ekspozycja "Leśna bimbrownia" [fot. Anna Dycha]

Bimbrownictwo to znany na Podlasiu proceder. Wprawdzie nielegalny, ale wpisany w lokalny koloryt. 

Wystawa w PMKL pokazuje część podlaskiej tradycji, która przetrwała kilka wieków, mimo konieczności ukrywania jej w lasach i kar grożących za nielegalną produkcję alkoholu. Prawdopodobnie obfitość terenów leśnych sprawiła, że bimbrownictwo stało się tak popularne na Podlasiu.

Ekspozycja „Leśna bimbrownia” w Podlaskim Muzeum Kultury ludowej prezentuje współczesne instalacje do nielegalnej produkcji alkoholu, zwane bimbrowniami. Każda z nich składa się z trzech głównych elementów: kadzi do przygotowywania tzw. zacieru, wyrabianego z zaparzonej mąki żytniej, ziemniaków lub cukru, pieca do podgrzewania zacieru oraz systemu chłodni i odstojników do skraplania i oczyszczania par alkoholu. Chociaż prezentowane bimbrownie różnią się wielkością i wyglądem, proces wyrobu alkoholu jest w nich podobny. Same instalacje są wykonane ze współczesnych materiałów, w tym m.in. z blach i rur ze stali nierdzewnej i plastiku. 

Kompletnie wyposażone bimbrownie pochodzą z okolic Gródka, trafiły do Muzeum w wyniku przekazania ich jako dowodów rzeczowych po postępowaniach sądowych przeciw bimbrownikom w latach 2010-2015.

authors image
Autor:

ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl