Cerkiew Podwyższenia Krzyża Świętego w Fastach

Data utworzenia: 08.09.2023

Choć pochodzi z 2. połowy XIX wieku, historia jej jest znacznie dłuższa. Pierwszą cerkiew w Fastach mieli zbudować jeszcze w XVI wieku mnisi z monasteru w Supraślu. Stało się to po tym, gdy wieś weszła w skład dóbr monasterskich. Drewniana budowla nie dotrwała jednak do naszych czasów. Spłonęła w 1863 roku.

[fot. Anna Dycha]

Cerkiew murowaną zaczęto budować już kilka lat później. Wystawiono ją w latach 1869-1875. To budowla, którą możemy zobaczyć po prawej – jadąc z Białegostoku w stronę Ełku – stronie podbiałostockiej wsi. Bryła składa się z kilku elementów. Na rzucie kwadratu powstała nawa główna, nakryta dachem czterospadowym. Dodatkowo ustawiono nad nim pięć kopułek. Od zachodu do nawy „doklejona” jest wieża-dzwonnica. Jej wysoki dach wieńczy kolejna kopuła. Od wschodu z kolei bryłę świątyni zamyka prezbiterium.

Na zewnątrz uwagę zwracają charakterystyczne dla cerkwi obramowania okien oraz nisze w górnych partiach wieży. Wewnątrz ciekawy jest ikonostas z datowanymi na przełom XIX i XX wieku wizerunkami świętych, Maryi i Chrystusa. 

Prócz cerkwi Podwyższenia Krzyża Świętego w Fastach zobaczyć można też drewnianą cerkiew św. Michała Archanioła. Powstała w latach 90. XIX wieku na cmentarzu.

Cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

ul. Św. Krzyża 1

15-694 Fasty

authors image
Autor:

Anna Dycha

Reporter | a.dycha@bia24.pl