Nabór do zespołu Narwianie

Data utworzenia: 08.09.2023

Trwa nabór do Zespołu Folklorystycznego Narwianie. Lubisz tańczyć i śpiewać? Możesz zgłosić się do zespołu działającego przy Gminnym Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym.

Zespół Narwianie [fot. GCK w Dobrzyniewie Dużym]

Zespół Folklorystyczny Narwianie działający przy Gminnym Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym powstał w 1954 roku i jest jednym z najstarszych zespołów na Podlasiu. Narwianie mają w repertuarze polską i podlaską muzyką ludową oraz są prekursorami inscenizacji wiejskich obrzędów z regionu na terenie Podlasia. Prezentują tradycje muzyczne, taneczne i śpiewacze oraz folklor obrzędowy Podlasia od początku swojego istnienia, czego potwierdzeniem są liczne laury na konkursach i festiwalach zdobyte w kraju i za granicą.

Dokonania artystyczne zespołu na przestrzeni lat są imponujące. Począwszy od czterokrotnego udziału w Dożynkach Centralnych w Warszawie, poprzez zdobycie głównej nagrody- „Bursztynowego Neptuna” na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej, aż po rok 2000, który przyniósł nagranie obrzędu dożynek dla TVP Białystok oraz udział w 52. Kongresie Rolnictwa Europejskiego. Zespół był ponadto wielokrotnie nagradzany na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Strażackiej w Ciechocinku. W 2005 roku Narwianie zostali zaproszeni do udziału w nagraniu programu telewizyjnego Waldemara Malickiego „Co tu jest grane?”. W roku 2013 Narwianie wydali pierwszą płytę wraz z publikacją Śpiewnika podlaskiego. Rok 2019 przyniósł drugie wydawnictwo w historii zespołu zawierające piosenki i pieśni ludowe we współczesnych aranżacjach.

Obecnie w skład zespołu wchodzą członkowie sekcji wokalnej, instrumentalnej i tanecznej w liczbie 30 osób. Na przestrzeni ostatnich lat zespół pozyskał wielu nowych członków. Co istotne, w działalność artystyczną zespołu angażują się przedstawiciele młodego pokolenia, co daje nadzieje na kontynuację lokalnego, wielopokoleniowego dziedzictwa kulturowego.

Na przełomie ostatnich lat zespół zrealizował kilka znaczących projektów. Jednym z nich był udział w produkcji filmowej Etnomusicalu „Od Kupalnocki do wesela” zrealizowanej przez Gminne Centrum Kultury. Narwianie odgrywają kluczową rolę w całym projekcie, bowiem bazuje on na bogatej spuściźnie pokoleń tworzących skład zespołu. Kanwą, na której opiera się cały scenariusz filmu są obrazki obrzędowe, w prezentowaniu których zespół był prekursorem już w latach 70. ubiegłego wieku. Narwianie biorą udział we wszystkich scenach zbiorowych, przy czym wielu członków zespołu zostało zaproszonych do obsady aktorskiej. Kolejne pasmo sukcesów: spektakularny debiut i awans na szczebel ogólnokrajowy na 48. Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku łukowskim Narwian dzięki przedstawieniu „Len" - opowieści o wartości pracy i miłości, które zostają wpisane w piękne tradycje ludowe. Za powyższą prezentację na 38. Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie Narwianie zostali uhonorowani nagrodą Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Zwieńczeniem dorobku teatralnego Narwian będzie prezentacja „Lnu” w gronie najbardziej wartościowych widowisk na VIII Festiwalu Wiejskich Teatrów ZWYKI w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Zespół na swoim koncie ma trzy wydawnictwa płytowe, nagrał kolejnych 12 utworów we współczesnych aranżacjach, ponadto produkcję filmową Etnomusicalu „Od Kupalnocki do wesela”oraz realizację dwóch muzycznych spektakli teatralnych: „Len” oraz „Królewna pól”.

Nabór do zespołu Narwianie

Masz 17 lat lub więcej? Lubisz tańczyć, śpiewać, scenę i podróże? Możesz się zgłosić do zespołu. Telefon: 501 324 937.

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl