Majówka 2023. Gdzie wybrać się na długi weekend?

Data utworzenia: 27.04.2023

Majówka na Podlasiu? To świetny pomysł, zwłaszcza dla zabieganych mieszczuchów, którzy szukają inspirujących miejsc na złapanie oddechu od gonitwy dnia codziennego. 

[fot. Anna Dycha]

Mamy kilka pomysłów na weekendowe wyjazdy, których nie musicie planować tygodniami. Wystarczy środek lokomocji – nawet rower, a przede wszystkim dobry nastrój, by wybrać się do miejsc, w których zawsze można odkryć coś ciekawego. 

Supraśl – miasteczko z klimatem

To miejsce, którego nie trzeba reklamować. Urocze miasteczko z niezwykłą architekturą jest położone w sercu Puszczy Knyszyńskiej. W dodatku Supraśl to miejscowość uzdrowiskowa – niedawno powstała tutaj nawet tężnia.

Zwiedzanie warto rozpocząć od monasteru Zwiastowania NMP szczycącego się ponad pięćsetletnią historią. Jego centralnym elementem jest zrekonstruowana cerkiew, której wnętrza zdobią freski. Na terenie kompleksu klasztornego znajduje się też interaktywne Muzeum Ikon. W znajdującym się obok Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa poznać można tajniki powstawania papieru. W centrum miasteczka mieści się okazały Pałac Buchholtzów, który obecnie zajmuje Liceum Sztuk Plastycznych. O fabrycznej historii miasta przypominają domy tkaczy. 

Po zwiedzaniu koniecznie wybierzcie się na spacer nadrzecznymi bulwarami im. Wiktora Wołkowa, a wycieczkę zwieńczyć warto w jednej z knajpek – musicie skosztować babki ziemniaczanej. 

Podczas majówkowych eskapad nie możecie przeoczyć Silvarium w Poczopku, a także Arboretum w Kopnej Górze

Tykocin – miejsce z historią

Leżące nad rzeką Narew miasteczko jest wyborne na weekendowy wypad. Podlaska perła baroku może poszczycić się tytułem Pomnika Historii. Na niewielkiej przestrzeni obok siebie znajdują się zabytki związane z dwoma religiami. Przy placu Czarnieckiego stoi barokowy kościół Św. Trójcy. Pośrodku ustawiony został pomnik Stefana Czarnieckiego z 1763 roku. To drugi świecki pomnik w Polsce. 

Nad żydowską częścią miasteczka góruje XVII-wieczna synagoga. Obok znajduje się Dom Talmudyczny. W obiektach mieszczą się muzea. Ciekawym miejscem jest zrekonstruowany zamek. To w nim August II Mocny ustanowił Order Orła Białego. W pobliżu Tykocina znajduje się Pentowo – Europejska Wieś Bociana.       

Kładka Śliwno-Waniewo

Podczas weekendowych wyjazdów warto zaplanować wypad na kładkę Śliwno-Waniewo. Największą przyjemność z wędrówki tym szlakiem dają przeprawy pływającymi pomostami. Nie lada atrakcją jest samodzielne przeciąganie mocowanych na linach kładek. Okolicę można podziwiać z wieży widokowej, która mieści się w połowie trasy. Rozpościera się z niej malowniczy widok na dolinę Narwi. 

Informacje praktyczne: obowiązują bilety wstępu do Parku do nabycia online, w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej Młynarzówka (Kurowo 12) w dni robocze w godz. 7.30 i 15.30 oraz w weekendy w godz. 9.30-17.30; do końca października bilety można kupić w weekendy w sklepiku w Śliwnie.

W ostatnim czasie kładka od strony Waniewa była zamknięta, udostępniana była wyłącznie od strony Śliwna. Z zapowiedzi Narwiańskiego Parku Narodowego wynika, że na majówkę cała kładka powinna być dostępna. Aktualizacja 28.04: dostęp do kładki od strony Waniewa jest niemożliwy, ze względu na nieodebrany plac budowy.

Suwalszczyzna – kraina malowniczych widoków

Wyjątkowo urozmaiconą rzeźbą terenu wyróżnia się Suwalszczyzna. Malownicze wzniesienia i rozsiane jeziora – dla takich atrakcji warto wybrać się w te okolice. To raj dla rowerzystów. Tutaj powstał pierwszy park krajobrazowy w Polsce – chodzi o  Suwalski Park Krajobrazowy, a było to w 1976 roku. Z kolei najgłębsze jezioro w województwie – jezioro Wigry mieści się na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. 

Nie tylko piękno przyrody zachwyca. Okazałym zabytkiem tego regionu jest klasztor w Wigrach z barokowym kościołem Niepokalanego Poczęcia NMP. Leży on na półwyspie na jeziorze Wigry. W skład założenia wchodzą też m.in. bramy na taras dolny i górny, pałac biskupi, dawny refektarz, wieża widokowa (najlepszy punkt widokowy w całym Wigierskim Parku Narodowym) oraz eremy, czyli domki mnichów, w których można przenocować.     

Warto też zatrzymać się w Suwałkach – mieście, w którym zachowały się liczne zabytki w duchu klasycyzmu. Godne odwiedzenia są także miejsca związane z urodzoną w Suwałkach Marią Konopnicką oraz Lechosławem Marszałkiem – autorem bajek o Bolku i Lolku czy Reksiu. Na ulicach miasta można też poszukać krasnoludków oraz ciekawych murali, np. autorstwa KRL-a czy Andrzeja Pągowskiego. 

Białowieża – królestwo żubra

Majówkę możemy też spędzić w Białowieży. Miejscowość otaczają rozległe ostępy Puszczy Białowieskiej będącej niekwestionowanym królestwem żubra. Wyznaczono w niej rezerwaty oraz trasy do wędrowek pieszych czy rowerowych. Popularne są np. szlaki Żebra Zubra, Dębów Królewskich czy spacer do „miejsca mocy”. Warto zajrzeć do Rezerwatu Pokazowego Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego. Mieszkają tu też m.in. łosie, wilki, dziki, tarpany czy żubronie. W miasteczku interesujące jest Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN oraz park pałacowy z pochodzącym z połowy XIX wieku drewnianym Dworkiem Gubernatora. Wyróżnia się też zabytkowa stacja kolejowa „Białowieża Towarowa”.   

Źródło: informator „Podlaskie na weekend”, „Informator turystyczny województwa podlaskiego”.

authors image
Autor:

Anna Dycha

Reporter | a.dycha@bia24.pl