Arboretum w Kopnej Górze. Odpoczynek od miejskiego zgiełku

Data utworzenia: 27.03.2023

To miejsce, które doskonale sprawdzi się na rodzinny weekend na łonie natury. Arboretum w Kopnej Górze położone jest niecałe 30 kilometrów od Białegostoku, na terenie Puszczy Knyszyńskiej.

[fot. Nadleśnictwo Supraśl]

Arboretum w Kopnej Górze to rodzaj ogrodu botanicznego połączonego z parkiem leśnym, rozciągającego się na powierzchni 26 ha. Założone zostało w 1988 roku i prowadzone jest przez Nadleśnictwo Supraśl. Jego pełna nazwa to Arboretum im. Powstańców 1863 – znajduje się bowiem na Szlaku Powstania Styczniowego. 

Znaleźć tam można setki gatunków roślin występujących w Puszczy Knyszyńskiej, ale również takie, których próżno szukać w polskich lasach. Można tu podziwiać m.in. świerki, sosny, żywotniki (popularne tuje) czy kolekcję jodeł z najbardziej okazałymi jodłami kalifornijskimi. Nie brakuje jałowców, a na wiosnę pięknymi dywanami rozkwitają zawilce i przylaszczki. Latem zachwycają kwitnące lilie wodne – ich kolekcja znajduje się w południowo-wschodniej części Arboretum, nad tzw. Dużym Stawem. Tam też czekają atrakcje dla dzieci – plac zabaw i wiata. 

Arboretum pełni nie tylko funkcje edukacyjne, ale jest też popularnym miejscem rekreacji i odpoczynku. To doskonała miejscówka dla osób, które chcą odpocząć od miejskiego zgiełku.

Po spacerze można skorzystać z zadaszeń czy miejsc ogniskowych. Jak informuje Nadleśnictwo Supraśl, w Arboretum powstaje też zagroda pokazowa żubrów. Na jej otwarcie trzeba jednak poczekać kilka miesięcy. 

Informacje:

  • Arboretum otwarte jest od 1 kwietnia do 30 września,
  • czynne jest w godz. 9.00-19.00 (we wszystkie dni tygodnia),
  • oprowadzanie przez przewodnika grup zorganizowanych – tylko w dni robocze, po uprzednim uzgodnieniu,
  • adres: 16-030 Kopna Góra.

Źródło: "Arboretum w Kopnej Górze" wyd. Nadleśnictwo Supraśl

authors image
Autor:

ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl