Linia autobusowa nr 142 połączy wsie Osowicze i Sielachowskie z Białymstokiem

Data utworzenia: 28.09.2023

Linia nr 142 będzie jeździła 12 razy dziennie w dni robocze. Trasa rozpoczyna się od Dworca PKS w Białymstoku, następnie prowadzić będzie ul. Świętokrzyską, przez Zawady ul. Lodową, a dalej przez Osowicze i Sielachowskie.

[fot. Miasto i Gmina Wasilków]

Od poniedziałku (2 października) rozpocznie kursowanie nowa linia autobusowa nr 142 Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Połączy ona miasto Białystok oraz wsie Osowicze, Sielachowskie, Jurowce i miasto Wasilków. To wynik porozumienia zawartego pomiędzy Miastem Białystok a Gminą Wasilków.

Konieczność wprowadzenia połączenia autobusowego, została zgłoszona przez mieszkańców i poparta przez ich przedstawicieli. Starania o nową linię trwały od ponad roku. Początkowo wykonana została droga powiatowa (etap II) przez miejscowość Osowicze, co umożliwiło dalsze starania o utworzenie nowego połączenia. Dzięki współpracy i determinacji, wszystkich zaangażowanych w tą sprawę, udało się podpisać kolejną umowę.

- Myślę, że to ważne wydarzenie komunikacyjnie z perspektywy całej gminy. Linia, o której mówimy połączy wsie Osowicze, Sielachowskie z Białymstokiem, połączy je także z Wasilkowem. Będzie to już piąta linia Białostockiej Komunikacji Miejskiej, która łączy Miasto Białystok i Miasto Wasilków. A jednocześnie będzie to szósta linia BKM, która w ogóle po terenie naszej gminy będzie się poruszała. Wspólnie z trzema liniami wewnętrznymi tworzy, jak uważam świetny system komunikacyjny - mówi burmistrz Wasilkowa, Adrian Łuckiewicz. 

- Wszystkie miejscowości wchodzące w skład gminy Wasilków są ważne dla Białegostoku. I jestem też przekonany, że dla gminy Wasilków ważny jest Białytsok. Razem tworzymy Białostocki Obszar Funkcjonalny i w jego ramach rozwijamy komunikację miejską i podmiejską. Właśnie ta linia 142, jest kolejnym elementem w tym systemie, którym objete są właściwie wszytskie okoliczne gminy. Po rozmowach z mieszkańcami wsi Osowicze i gminy Wasilków widzę, że jest to potrzebna linia, istotny kurs - powiedział Zbigniew Nikitorowicz, zastępcą prezydenta Białegostoku.

Na trasie w kierunku Białystok-Wasilków znajdują się 32 przystanki, z czego 16 na terenie Białegostoku, a w kierunku Wasilków-Białystok – 30 przystanków (14 na terenie Białegostoku). Kursy odjeżdżające z Wasilkowa są skomunikowane z liniami 102 i 132 na przystanku Jurowce/Pętla jadącymi w kierunku Białegostoku. Na trasie linii 142 druga strefa taryfowa obowiązywać będzie od przystanku Lodowa/Św. Krzysztofa.

Lista przystanków dla autobusów linii 142 dostępna jest na stronie BKM.

authors image
Autor:

PG

Reporter | p.gorska@bia24.pl