LasFest – Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Lesie to wyjątkowe, cykliczne wydarzeniem kulturalne, które organizowane jest w unikalnych przestrzeniach ośrodka Siedlisko Kultury Solniki 44, ulokowanego w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, pod Zabłudowem.
Scena, prowadzona przez twórców teatralnej Grupy Coincidentia, gościła w trakcie pięciu edycji LasFest spektakle, koncerty, prace w toku artystów z Polski, Holandii, Niemiec, Izraela, Węgier i Wielkiej Brytanii. Ideą festiwalu są coroczne spotkania z teatrem tworzonym na gruncie niezależnym w różnych miejscach na świecie, teatrem poszukującym różnych środków scenicznej ekspresji.
Smakowita, artystyczna uczta
Wybór najciekawszych propozycji teatrów niezależnych, wzbogacony imprezami towarzyszącymi (koncertami, spotkaniami z artystami, improwizowanymi pokazami sesyjnymi, projekcjami filmów) oraz unikalny charakter miejsca ich prezentacji (scena Solniki 44 położona jest w pozbawionej ludzkiego sąsiedztwa leśnej głuszy) tworzą niepowtarzalną atmosferę festiwalu. Spektakle są grane w stodole, która stała się unikatową przestrzenią do prezentacji wydarzeń artystycznych. Widzowie mogli je obejrzeć rezerwując bezpłatne wejściówki.
Tegoroczna edycja imprezy odbyła się w dniach 8-13 sierpnia. W jej programie znalazły się spektakle, filmy, rozmowy i koncerty. Można było obejrzeć spektakle artystów m.in. z Węgier, Białorusi i Polski. Swoje przedstawienia zaprezentowali także gospodarze („Bezbrzeża”, „Invisible”), zaśpiewała Maja Kleszcz, obejrzeć można było filmy krótkometrażowe. Monika Konieczna stworzyła leśny mural, powstała też foodartowa instalacja „Ołtarz Artemidy” wykonana przez Michalinę Kostecką/Plantera. Uczestnicy Festiwalu podziwiali Noc Perseidów, czyli nocny spektakl spadających gwiazd z muzyką na żywo w wykonaniu Kwartetu Dworskiego.
Bliskość natury, obcowanie z teatrem i sztuką, inspirujące rozmowy – to wszystko sprawiło, że tych kilka dni w Solnikach było artystyczną, smakowitą ucztą.
Król Jeleń patronem tej edycji
Poszczególne edycje LasFest mają swoich leśnych patronów. Byli nimi dotychczas Dzik, Mech, Wilk i Kora.
Patronem szóstej edycji LasFest był Król Jeleń – najdostojniejszy mieszkaniec lasu, wywołujący swym dystyngowanym wyglądem niepowtarzalne doznania estetyczne, starannie dobierający przestrzenie bytowania, unikający zakrzewionych miejsc ze względu na rozłożyste poroże. Korona króla Jelenia jest najszybciej wzrastającą tkanką tego rodzaju na świecie – powiększa się w imponującym tempie, tworząc niepowtarzalną formę. W okresie wzrostu poroże jest bardzo unerwione, wrażliwe na bodźce i ból, później twardnieje, kostnieje, staje się atrakcyjnym atrybutem, który budzi respekt i uznanie. Jednak, w pewnym momencie, król zrzuca koronę, przez co jego majestat traci. Jeleniowi jest lżej, może przedzierać się przez zakrzewione przestrzenie, nie ma ochoty walczyć ani zabiegać o uznanie.
Tegoroczny program LasFest, inspirowany figurą Jelenia, był zbiorem wydarzeń, które nawiązują do różnych momentów z życia leśnego patrona imprezy. Jest w nim miejsce zarówno na wrażliwe, zastane w momencie bolesnego wzrostu eksperymenty teatralne, jak i dystyngowane spektakle oprawione rozbudowaną formą, wydarzenia operujące atrakcyjnymi estetycznie środkami wyrazu oraz pokazy porzucające spektakularne rozwiązania formalne na rzecz skromnego dialogu z widzem.
LasFest 2023 – Edycja Króla Jelenia była festiwalem prezentującym teatr w koronie oraz bez niej.