Podstawowym celem utworzenia szlaku była ochrona najciekawszych pracowni i ośrodków twórczości ludowej, kontynuujących wielowiekowe tradycje sztuki i rękodzieła regionu oraz udostępnienie ich turystom i koneserom sztuki ludowej. Bogate i żywe do niedawna tradycje sztuki ludowej Podlasia kultywują dzisiaj tylko nieliczne pracownie rękodzielnicze, które rocznie odwiedza kilkanaście tysięcy turystów z kraju i zagranicy.
Szlak powstał w roku 1994, opracowali go pracownicy Działu Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Obejmuje najcenniejsze zachowane w regionie pracownie i ośrodki rękodzielnicze, kultywujące tradycyjne technologie i wzornictwo.
Trasa szlaku przebiega przez następujące miejscowości: Czarna Białostocka – Czarna Wieś Kościelna – Łapczyn – Zamczysk – Janów – Sokółka.
Oto atrakcje Szlaku Rękodzieła Ludowego:
- Czarna Wieś Kościelna (pracownie garncarskie i kuźnia),
- Zamczysk (warsztat tradycyjnego wyrobu łyżek drewnianych),
- Janów i okoliczne wsie Wasilówka i Nowokolno (pracownie tkactwa dwuosnowowego),
- Sokółka (pracownia rzeźbiarza ludowego Piotra Szałkowskiego),
- Lipsk (Muzeum Lipskiej Pisanki – ekspozycja i pracownie pisanki batikowej, wypieku „korowaja” ciasta weselnego, pająków i innych elementów plastyki obrzędowej).
Techniki twórczości ludowej związanej z regionalnymi tradycjami można też poznać w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie. Jest to miejsce ekspozycji twórczości rękodzielników, organizowania warsztatów, wystaw czy pokazów.
Centrum Rękodzieła Ludowego
- Niemczyn 42, 16-020 Czarna Białostocka
- tel. 85 710 91 49, 698 519 65
- http://crlczarna.vipserv.org/
Źródło: „Puszcza Knyszyńska. Przewodnik”, wyd. Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczy Knyszyńskiej „Wielki Las”