Rezerwat Krzemianka (231 ha) założono w 1987 roku, aby chronić las typowy dla Puszczy Knyszyńskiej. Leży na terenie Nadleśnictwa Knyszyn, gmin Dobrzyniewo Duże oraz Czarna Białostocka. Jest jednym z 21 puszczańskich rezerwatów.
Kładka przebiega pomiędzy parkingiem przy drodze krajowej nr 8, a parkingiem przy drodze do miejscowości Kopisk. Wyznaczony szlak prowadzi przez tereny źródliskowe, w których swój bieg zaczyna rzeka Krzemianka. Mijamy typowe dla puszczy małe strumyczki (w sumie naliczono w Puszczy Knyszyńskiej ok. 400 strumieni - to jeden z wyróżników tego miejsca), rozlewiska, bagniska. Kładka prowadzi tuż obok bagiennych wykrotów (powalonych drzew), którym nie mamy szans zazwyczaj przyglądać się z bliska (i nie dojdziemy suchą ścieżką).
Znalezione w sieci - propozycja przejażdżki rowerowej do Rezerwatu Krzemianka
Wszechobecna woda jest też gwarantem różnorodności. Wędrując kładką zanurzamy się w typowy, sosnowy bór bagienny. Rezerwat stanowi ostoję chronionych gatunków roślin, takich jak lilia złotogłów, tajęża jednostronna, podkolan biały. Wiosną życie (również ptasie) wybucha tu ze zdwojoną siłą.
Mało widowiskową (są zarośnięte) - ale pobudzającą wyobraźnię - atrakcją szlaku są też kopalnie krzemienia sprzed 3 tys. lat. Archeolodzy odkryli je w 1991 roku, doliczyli się ok. 300 takich stanowisk. Niewiele jest w regionie śladów po epoce brązu.
Z praktycznych uwag - wybierając się tam wiosną/latem warto wziąć z sobą coś na komary. Wygodniej jest też odwiedzać to miejsce w tygodniu, bo w weekendy na małym parkingu przy krajowej ósemce czasem brakuje miejsc. Ale... to dopiero aktualne stanie się jesienią 2023 roku, wtedy skońćzy się generalny remont kładki.