"Podlaskie rozmarzenie" - wystawa w Sokółce

Data utworzenia: 19.02.2024

Sokólski Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę "Podlaskie rozmarzenie". Na ekspozycji można będzie obejrzeć pejzaże Katarzyny Krauze-Romejko i fotografie Jerzego Rajeckiego.

[fot. SOK]

Katarzyna Krauze-Romejko – z powołania i wykształcenia lekarz, z zamiłowania malarka, prywatnie żona i mama trójki dzieci. O sobie pisze: „Mam kilka pasji, z których najważniejszą jest malowanie, jest ono dla mnie formą relaksu, sposobem na wyrażenie siebie, malując przenoszę się w inny świat. A zaczęło się zupełnie przypadkowo, z nudów prawdę mówiąc. Po ukończeniu studiów wyjechałam do Włoch, aby pracować nad pracą doktorską. Zamieszkałam w akademiku, gdzie poznałam Agnieszkę, która przepięknie malowała i któregoś dnia namówiła mnie na kupno płótna i farb. Było to 25 lat temu i trwa do dziś.”

Tematem przewodnim twórczości malarki-amatorki są anioły. „Namalowałam już setki aniołów i każdy z nich jest inny, zaczynając obraz nigdy do końca nie wiem jak będzie wyglądał gdy go skończę”. Autorka chętnie maluje także klimatyczne, podlaskie pejzaże – ujmując je we własnym oniryczno-baśniowym stylu.
Wystawy indywidualne: „Gdzie sen spotyka się z jawą” WOAK w Białymstoku 2019 r.; „Tuż obok…” OIL w Białymstoku 2020 r., Sokólski Ośrodek Kultury – 2023 r.

Jerzy Rajecki – fotografik, miłośnik Podlasia. Jak sam mówi o sobie – różnorodność religijną, kulturową i obyczajową, a co za tym idzie i tolerancję miał na co dzień w domu i przyswoił sobie doskonale. Lubi ludzi, łatwo nawiązuje z nimi relacje. Rozmawia we wszystkich dialektach językowych występujących w podlaskich regionach. Jest doskonałym obserwatorem rzeczywistości. Zna wszystkie wsie, lasy, drogi i bezdroża regionu. Wszystko to pomaga mu w rozwijaniu swojej pasji, jaką jest fotografia. Zajmuje się nią od około 20 lat.

Fotografie jego autorstwa są nasączone pięknem codziennych spraw. Prezentuje ludzi w ich domach, na podwórkach, w ich otoczeniu.
Wydawnictwa: Album fotograficzny „Klimaty Podlasia” - 2020 r., Album fotograficzny „Klimaty Podlasia – wielokulturowość" – 2021, „Przewodnik po Krainie Otwartych Okiennic" – 2022., „Przewodnik u Pana Boga na Podlasiu" – 2023.

Wernisaż wystawy odbędzie się 23 lutego o godz. 17.00 w Kamienicy Tyzenhauza. Wystaw będzie czynna do 15 marca.

authors image
Autor:

ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl