Zanurzenie się w atmosferze lasu przy pomocy wszystkich zmysłów – oto definicja kąpieli leśnej, która może przynieść nam nową energię. Warto wejść w osobistą relację z przyrodą, by skorzystać z jej dobrodziejstw – zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej.
Shinrin-yoku to japońska sztuka czerpania siły z natury, co potwierdzają liczne badania naukowe. Wg dr Quing Li z Uniwersytetu w Nibbon nawet dwugodzinne przebywanie w lesie może wpłynąć na obniżenie ciśnienia krwi, poprawę odporności, zwiększenie progu bólu czy spadek poziomu kortyzolu i adrenaliny (hormonów stresu). Sylwoterapia za pomocą drzew i olejków eterycznych, które zawierają fitoncydy czy mikroorganizmów glebowych, pobudza organizm do samoleczenia.
Na liczącej ponad 3 km ścieżce, znaleźć można treści dotyczące terapii lasem oraz ćwiczenia, które z łatwością każdy może wykonać sam. Ścieżka składa się z 13 punktów. Początek ścieżki znajduje się w pobliżu ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego (na przecięciu ulic Świętokrzyskiej i gen. Stanisława Maczka).
Ścieżka powstała we współpracy Nadleśnictwa Dojlidy z dr n. med. Katarzyną Simonienko, która przybliża lasoterapię m.in. podczas warsztatów i spacerów.
ROZMOWA z Katarzyną Simonienko: Zanurzyć się w lesie, czyli kąpiel leśna bez tajemnic