Burmistrz Marek Nazarko podziękował w swoim przemówieniu Kapitule Nagrody: Miastu Gdańsk, Komitetowi Regionów Unii Europejskiej i Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN za przyznanie gminie Nagrody im. Pawła Adamowicza, a prezydentom Wrocławia i Krakowa za nominacje. Przypomniał także wydarzenia, dzięki którym Michałowo we wrześniu 2021 roku i kolejnych miesiącach stała się jednym z najważniejszych miejsc w Europie.
– Przyjechałem z gminy, która nagle stanęła w obliczu kryzysu migracyjnego. Grupa 20 irackich Jazydów, głównie matki z dziećmi, została wyrzucona za płot z drutu kolczastego, na Białoruś. A w całej Polsce rozległo się wołanie: Gdzie są dzieci z Michałowa? Ten jednoznacznie negatywny wydźwięk poszedł w świat. Zaczęło nam to ciążyć jak brzemię – mówił burmistrz Nazarko. - Mieszkańcy gminy zaczęli mówić o bosych dzieciach w lesie, o rodzących kobietach w zimnie. Dla nas to kolejny szok! A zarazem największy dramat. Bo jeszcze chwila i ludzie zaczną umierać tuż pod płotem, na naszych podwórkach. Nie mogliśmy na to pozwolić. Nigdy!
Marek Nazarko mówił również o planach na najbliższą przyszłość związanych z wydarzeniami ostatnich miesięcy na granicy z Białorusią. – Unia Europejska jest dla wszystkich. Nie da się jej dać ani zabrać, bo nikt nie ma jej na własność. Jednakże z naszego miejsca na mapie do Brukseli daleko, aby te wartości europejskie mogły być żywe, by lokalna społeczność nie była zależna od władzy centralnej, marzy nam się, by u nas powstał Dom Europejski. Miejsce, gdzie organizacje pozarządowe będą mogły swobodnie działać, gdzie każdy uzyska pomoc, gdzie godność człowieka będzie najwyższą wartością.
Burmistrzowi Michałowa w Brukseli towarzyszyła Maria Bożena Ancipiuk przewodnicząca Rady Miejskiej w Michałowie, która osobiście wiele razy brała udział w akcjach ratowania uchodźców na polsko-białoruskim pograniczu oraz zastępca burmistrza Konrad Sikora.