Tykocin

Data utworzenia: 23.11.2022

Czy odkryłeś już wszystkie magiczne miejsca w naszym regionie? Gdzie znajdujesz spokój i wytchnienie od miejskiego zgiełku? Nasza kamera przemierza województwo podlaskie szukając miejsc, w których na próżno szukać tłumów turystów. Ich mieszkańcy żyją w zgodzie z naturą, a towarzyszą im piękne krajobrazy, szum wody i drzew, śpiew ptaków. Jest tu tyle do odkrycia...

Tykocin położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Narwi, 30 km od Białegostoku. Jego początki szacuje się na XI wiek z kolei prawa miejskie Tykocin otrzymał w 1425 roku i posiada je do dziś z przerwą w latach 1950 -1993. To czyni go jednym z najstarszych miasteczek w regionie. Ponad 100 zachowanych zabytków z różnych okresów funkcjonowania miasta czyni spacer po Tykocinie, spacerem w głąb historii.

Do tych najważniejszych zabytków z pewnością należą: synagoga, zespół klasztoru Bernardynów, kościół pod wezwaniem św. Trójcy czy położony obok alumnat, wzniesiony XVII wieku jako przytułek i szpital dla żołnierzy weteranów pochodzenia szlacheckiego i wyznania katolickiego. To trzeci tego typu obiekt w Polsce i jedyny zachowany do dzisiejszych czasów, zaliczający się do najstarszych w Europie.

authors image
Autor:

red.