Suraż - aktywna lekcja historii i wypoczynek nad rzeką Narew

Data utworzenia: 23.11.2022

Czy odkryłeś już wszystkie magiczne miejsca w naszym regionie? Gdzie znajdujesz spokój i wytchnienie od miejskiego zgiełku? Nasza kamera przemierza województwo podlaskie szukając miejsc, w których na próżno szukać tłumów turystów. Ich mieszkańcy żyją w zgodzie z naturą, a towarzyszą im piękne krajobrazy, szum wody i drzew, śpiew ptaków. W końcu jest tu tyle do odkrycia...

Jedno z najmniejszych miast w Polsce, z bogatą historią i pięknymi widokami. Zieleń łąk, szum rzeki i czyste powietrze dopełniają panujący tu małomiasteczkowy spokój. Suraż - Jest tu tyle do odkrycia.

Suraż i jego okolice ze względu na swoje położenie nad Narwią charakteryzuje się bogatą historią. Świadczy o niej blisko 200 stanowisk archeologicznych z epoki kamienia, brązu i żelaza. XV- wieczny, dobrze zachowany układ przestrzenny miasta, średniowieczne grodzisko z przepięknym widokiem czy wczesnośredniowieczna osada słowiańska - to walory turystyczne Suraża, które docenią nie tylko miłośnicy historii.

Spędzając czas w Surażu warto odwiedzić również trzy sąsiadujące ze sobą niewielkie Muzea. Muzeum Archeologiczno - Etnograficzne, Muzeum Dziedzictwa Pokoleń oraz wyjątkowe, bo jedyne w województwie podlaskim Muzeum Kapliczek. Choć niewielkie i stworzone dzięki pasji ojca i syna, w swoich zbiorach posiada blisko 300 kapliczek z Polski i zagranicy. Ciekawostek dotyczących ich historii można słuchać godzinami. Warto, bo choć dziś kapliczki stają się głównie ekoponatami muzealnymi, kiedyś stanowiły nieodłączną część polskiego krajobrazu.

Gmina Suraż znajduje się na trasie dwunastu szlaków turystycznych Podlasia - pieszych, kajakowych i rowerowych. Warto zrobić tu przystnek szczególie podróżując Podlaskim Szlakiem Bocianim, Szlakiem Konopielki czy Szlakiem rowerowym im. Jana Pawła II. Spragnieni mocniejszych wrażeń powinni odwiedzić Doktorce. To tu znajduje się jeden z największych parków linowych w regionie. 

authors image
Autor:

red.