Puszcza Białowieska

Data utworzenia: 23.11.2022

Czy odkryłeś już wszystkie magiczne miejsca w naszym regionie? Gdzie znajdujesz spokój i wytchnienie od miejskiego zgiełku? Nasza kamera przemierza województwo podlaskie szukając miejsc, w których na próżno szukać tłumów turystów. Ich mieszkańcy żyją w zgodzie z naturą, a towarzyszą im piękne krajobrazy, szum wody i drzew, śpiew ptaków. Jest tu tyle do odkrycia...

Sercem Białowieży, a zarazem jej największą atrakcją jest Białowieski Park Narodowy - chroniący najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej. Podziwiać ją można pieszo oraz na rowerze, bo przebiega tu wiele atrakcyjnych szlaków rowerowych. To dobrze oznakowana sieć dróg z informacjami dla turystów. Obowiązkowym punktem wycieczki jest szlak Żebra Żubra, pierwsza leśna ścieżka przyrodnicza w Polsce o długości blisko 4 km.

Szlak pozwala dostrzec różnorodność lasów białowieskich, a uważni obserwatorzy mogą wypatrzeć dzikich mieszkańców puszczy. "Żebra Żubra" kończą swą trasę w Pokazowym Rezerwacie Żubra.

Ogromne wrażenie robi także Szlak Dębów Królewskich tak jak ogromni są jego bohaterowie. Licząca niecały kilometr ścieżka pozwala stanąć oko w oko z dębami liczącymi nawet 500 lat. Każdy dąb został nazwany imieniem królów polskich i książąt litewskich, a tablice edukacyjne tłumaczą, co wspólnego z Puszczą Białowieską miał każdy z nich.

Idealnym sposobem na poznanie puszczy, szczególnie, gdy towarzyszą nam dzieci jest Wąskotorowa Kolejka Leśna kursująca na trasie Hajnówka - Topiło od maja do końca września. Niegdyś po torach wybudowanych przez Niemców w okresie I Wojny Światowej transportowano drewno, a dziś odbywają się tutaj wycieczki turystyczne.

Z kolei napędzane siłą mięśni drezyny, wyruszające z Białowieży mogą nas zawieźć w najskrytsze zakamarki Puszczy Białowieskiej, np. do słynnych miejsc mocy.

authors image
Autor:

red.