Pałacyk Beckera i jego zakłady

Data utworzenia: 31.08.2023

Zabytkowy Pałacyk Beckera z lat 1902-1905 to doskonały przykład neorenesansu francuskiego i wyjątkowy obiekt w Białymstoku. Można go obejrzeć przy ul. Świętojańskiej.

[fot. Anna Dycha]

Jednym z najpotężniejszych białostockich zakładów przemysłowych była Fabryka Jedwabnych Pluszów Towarzystwa Białostockiej Manufaktury E. Becker i s-ka, usytuowana u zbiegu ulic Mickiewicza i Świętojańskiej.

Pałacyk Beckera

Pałacyk Zarządu dawnej fabryki Beckera zbudowany w latach 1902-1905 pozostał w niezmienionej formie. Znajduje się w zachodnim narożniku zespołu fabrycznego. To piękny przykład neorenesansu francuskiego. Został wzniesiony z czerwonej cegły na cokole z ciosów kamiennych. Urody dodają mu tynkowane detale - ozdobne fryzy, szczyty z naczółkami i obramienia okien. Do dwukondygnacyjnego korpusu przylega trójkondygnacyjna wieża zwieńczona profilowanym gzymsem i fryzem z dekoracją z girland. Mansardowy dach jest pokryty kamiennym łupkiem. 

Od fabryki do galerii handlowej

Fabryka przy ul.Świętojańskiej zatrudniała kilkaset osób i działała nieprzerwanie do II wojny światowej. Większość jej budynków zniszczyli wycofujący się Niemcy, ale podjęła ona produkcję pod szyldem Fabryki Zakładów Runowych „Biruna”. W XXI wieku przebudowano ją na potrzeby galerii handlowej. Zachowało się wiele elementów industrialnej zabudowy. 

Ocalał potęży budynek magazynu wyrobów gotowych, wzniesiony w 1895 roku. Jego fasadę z czerwonej cegły możemy podziwiać od strony ul. Świętojańskiej. Zdobi ją posąg biegnącego Merkurego - rzymskiego boga handlu. W elewację galerii wpisano też ścianę szczytową najstarszego budynku fabryki - wykańczalni. W przestrzeń galerii wkomponowano także budynek dawnej stajni i wozowni z 1911 roku, który przeznaczony jest na potrzeby restauracji.      

Źródło: „Białystok. Przewodnik turystyczny” wyd. Urząd Miejski w Białymstoku

authors image
Autor:

Anna Dycha

Reporter | a.dycha@bia24.pl