Kościoły Supraśla. Jeden z nich to dawna kircha

Data utworzenia: 18.09.2023

Znajdują się blisko siebie, w samym centrum miasteczka. Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski to dawna kircha. Druga ze świątyń to kościół pw. Świętej Trójcy.

[fot. Anna Dycha]

Neogotycki kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski powstał w 1885 roku jako świątynia ewangelicko-augsburska. Służył wiernym, którzy przybyli do Supraśla z Łodzi i okolic, by tu prowadzić swoje włókiennicze biznesy. Wyróżnia się strzelistą wieżą oraz ostrołukowymi oknami i portalem wejściowym. W czasie II wojny światowej sowieci utworzyli w nim m.in. kino. Po wojnie świątynia służyła za magazyn i – niestety – popadał w ruinę. Dopiero na przełomie lat 80. i 90. XX wieku kościół kupili katolicy tworząc w nim nową parafię. Wewnątrz świątyni prezentowane są Kantyki Supraskie.

Od początku katolickiej społeczności Supraśla służył natomiast kościół Świętej Trójcy. Ale pierwszym proboszczem został sprowadzony z Bawarii ksiądz Gustaw Bayen, zaś kazania głoszono po niemiecku. Tylko pod takim warunkiem władze carskie zgodziły się na oddanie kościoła w 1868 roku, a więc po Powstaniu Styczniowym. Sam kościół powstał w dwóch etapach. Z lat 1861-63 jest nawa. Na początku XX wieku dobudowano do niej kruchtę i wieżę.

Ciekawostką jest to, że świątynie zamykają perspektywy dwóch supraskich ulic. Dawna kircha stoi na osi ulicy Ogrodowej, zaś kościół Świętej Trójcy – na osi ulicy 3 Maja.

Kościół pw. NMP Królowej Polski w Supraślu

ul. J. Piłsudskiego 52B

Kościół pw. Świętej Trójcy

ul. J. Piłsudskiego 9

Źródło: „Województwo podlaskie zaprasza. Informator turystyczny”

authors image
Autor:

Anna Dycha

Reporter | a.dycha@bia24.pl