Kościół i klasztor podominikański w Choroszczy

Data utworzenia: 04.09.2023

Będąc w Choroszczy warto zwiedzić późnobarokowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika oraz klasztor podominikański.

[fot. Anna Dycha]

Kościół pochodzi z lat 1753-56. W roku 1915 pożar zniszczył kościół. Podczas jego odbudowy wieżę przykryto znacznie niższym hełmem, wyburzono fragment fasady i refektarz oraz dobudowano dwie nawy boczne, znacznie zmieniające sylwetkę kościoła. W takiej formie założenie przetrwało do chwili obecnej. 

Świątynia została zniszczona także w 1941 i 1944 r. Odbudowana w latach 1945-47. Wewnątrz można podziwiać barokowe ołtarze z II poł. XVIII wieku . Przy kościele jest barokowa kaplica z lat 1756-59.

W Choroszczy znajduje się także barokowy klasztor dominikanów z II poł. XVIII wieku na planie podkowy.

Dominikanie pojawili się w Choroszczy za sprawą ówczesnego właściciela tych ziem wojewody trockiego Stefana Mikołaja Paca i prowadzili ożywioną działalność kaznodziejską, duszpasterską i oświatową, ich szkoła słynęła na Podlasiu, a biblioteka liczyła kilka tysięcy woluminów. Niestety po powstaniu listopadowym zakonnicy zostali zmuszeni przez władze carskie do opuszczenia Choroszczy. Parafią zarządzali odtąd księża diecezjalni, zaś klasztor został oddany duchowieństwu prawosławnemu. 

Źródło: „Województwo podlaskie zaprasza. Informator turystyczny”

authors image
Autor:

ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl