Dzielnica Kaczorowo w Tykocinie

Data utworzenia: 04.10.2023

Przekształcona w muzeum synagoga to najbardziej znany zabytek pożydowski w Tykocinie. Kolejnym jest stojąca po sąsiedzku tzw. mała synagoga również spełniająca funkcje muzealne. Ale wokół bożnic godna uwagi jest historyczna zabudowa kwartału żydowskiego zwanego Kaczorowem.

[fot. Anna Dycha]

Przy ulicach Piłsudskiego, Kaczorowskiej i Koziej zachował się szereg murowanych domów. Najstarsze z nich datowane są jeszcze na XVIII wiek. To budynki przy Piłsudskiego 25 i 27 (stojące naprzeciwko synagogi) czy Kaczorowskiej 9-9A (z charakterystyczną bramą prowadzącą na podwórko. Powstały jeszcze w czasach Jana Klemensa Branickiego po pożarze dzielnicy wokół synagogi, jaki miał miejsce w 1734 roku. Inne stanęły na Kaczorowie w wieku XIX. Wszystkie domy ustawione są wzdłuż ulic. Charakteryzują się tym, że mają bielone elewacje. Wiele z nich nakrywa czerwona dachówka. 

Na budynku przy Piłsudskiego 25 znajduje się tablica poświęcona Markusowi Mordechajowi Zamenhofowi. Ojciec Ludwika Zamenhofa – twórcy języka esperanto – urodził się właśnie w Tykocinie. Dopełnieniem listy pamiątek żydowskich w Tykocinie jest cmentarz zlokalizowany na zachodnim krańcu miasteczka.

Źródło: "Katalog zabytków sztuki w Polsce. Powiat białostocki" wyd. Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk

authors image
Autor:

ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl