Stoi na zielonym skwerze przy ulicy Józefa Piłsudskiego. Inaczej można powiedzieć, że stoi w połowie drogi między dwoma kościołami: katolickim p.w. Trójcy Świętej oraz dawnym kościołem ewangelickim, a dziś katolickim p.w. Najświętszej Panny Marii Królowej Polski. To obiekt wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze, z racji stylu. Po drugie - materiału z jakiego powstał. Po trzecie, architekta. Po czwarte, dziejów, jakie przeszedł.
Dom Ludowy powstał w Supraślu w połowie lat 30. XX wieku. Zbudowano go w modnym wówczas duchu nowoczesności. Dokładnie to przykład drewnianego modernizmu. Stylu, który charakteryzuje się prostymi, zgeometryzowanymi formami. Dom Ludowy ma więc prostą bryłę, z której wyróżnia się wysunięta do przodu wieżyczka z klatką schodową. Doświetlają ją długie okna. To też element charakterystyczny dla modernizmu, który można odnaleźć w wielu realizacjach z tamtego okresu. Projekt supraskiego obiektu stworzył Jarosław Giryn. Ten sam, który odpowiadał też za inny dom ludowy w naszym regionie. Chodzi o białostocki Dom Ludowy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, obecnie znany jako... Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki.
Obecny wygląd obiekt zawdzięcza kapitalnemu remontowi wykonanemu w latach 2013-15. Zrealizowany został z poszanowaniem dla zabytku. Dzięki temu też od 2016 roku supraski obiekt - jako jeden z nielicznych w naszym województwie - może chwalić się tytułem "Zabytek Zadbany". W świadomości wielu mieszkańców Supraśla obiekt wciąż funkcjonuje jako kino "Jutrzenka". Instytucja o tej nazwie ruszyła tu już w 1955 roku. Dziś w Domu Ludowym odbywają się różnego rodzaju imprezy kulturalne.
Dom Ludowy w Supraślu
- adres: ul. Józefa Piłsudskiego 11, 16-030 Supraśl
- tel. 85 718 35 10
[Źródło: "Katalog zabytków sztuki w Polsce. Powiat białostocki wyd. Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk]