Dąb im. Franciszka Karpińskiego w Supraślu

Data utworzenia: 26.09.2023

To jedno z większych i starszych drzew w Supraślu. Mowa o dębie szypułkowym, który rośnie nieopodal Domu Ludowego. Znajduje się na szlaku supraskich dębów.

[fot. Anna Dycha]

Liczy sobie około 200 lat. Niestety okaz ucierpiał podczas nawałnicy 17 czerwca 2016 roku, kiedy to wiatr zniszczył jeden z dwóch olbrzymich konarów dębu. Mimo to nadal prezentuje się niezwykle imponująco.

Franciszek Karpiński (1741-1825) to wybitny poeta epoki oświecenia. Przebywając na dworze Branickich w Białymstoku, napisał "Pieśni nabożne". To właśnie w pobliskiej supraskiej drukarni bazylianów w 1792 roku po raz pierwszy wydano tomik, a w nim śpiewane do dziś: "Kiedy ranne wstają zorze", "Wszystkie nasze dzienne sprawy" i kolędę "Bóg się rodzi".

Szlak supraskich dębów

Ma długość ok. 3 km i prowadzi ulicami i południowym obrzeżem Suprasla. Rozpoczyna się w centrum miasta, na Placu Kościuszki. Rośnie tam dąb nr 1 noszący imię Witolda Sławińskiego – odkrywcy walorów Puszczy Knyszyńskiej. Na trasie znajduje się jeszcze kilkanaście drzew noszących imiona zasłużonych dla Supraśla osób, m.in. Felicji Wolffówny – zasłużonej przedwojennej nauczycielki, Czesława Kmity, harcerza i zasłużonego działacza miejscowego klubu sportowego "Supraślanka", Aleksandra Chodkiewicza – fundatora Supraśla, Józefiny Zachert – założycielki polskiej szkoły w okresie zaboru rosyjskieg czy Ryszarda Kaczorowskiego – zasadzony osobiście przez ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej; poświadcza on częste odwiedziny kolejnego honorowego obywatela Supraśla.

 

authors image
Autor:

Anna Dycha

Reporter | a.dycha@bia24.pl