Ambient to gatunek muzyki elektronicznej, inspirowany naturą, tworzony z myślą o wytchnieniu od współczesnego życia w pośpiechu. Cieszy się na świecie ogromną popularnością. Białystok od ponad dekady – dzięki Up To Date Festival – stanowi jeden z ważniejszych ośrodków wspierających ten rodzaj muzyki. To tu narodził się cykl Salonów Ambientu, a w ramach festiwalu odbywa się seria koncertów Centralny Salon Ambientu, które stanowią zwieńczenie całorocznej aktywności poświęconej muzyce ambient, prowadzonej w całej Polsce. To również w Białymstoku został zapoczątkowany Ambient Park, do dziś największe wydarzenie ambientowe w tej części Europy.
Lokalizacja Alei Ambientowej nie została wybrana przypadkowo. Pięknie utrzymany park sąsiadujący z wyjątkowym rezerwatem natury to jedno z ulubionych miejsc spacerów białostoczan.
"Zależało nam by podkreślić jak ważne jest dla nas miasto Białystok oraz by spacer Aleją Ambientową był niezwykłym przeżyciem, wyciszającym, a także zbliżającym do natury. Nazywając jedną z alejek, w symboliczny sposób nawiązaliśmy łączność między światem kultury, a niezwykłej, dzikiej przyrody. Przez wiele lat naszej działalności sukcesywnie oddawaliśmy hołd i jednej, i drugiej stronie" – piszą pomysłodawcy nazwania alejki.
Aleja Ambientowa położona jest w obrębie nr 10 – Mickiewicza na częściach działek oznaczonych numerami geodezyjnymi: 964/4 i 964/7 oraz w obrębie nr 11 – Śródmieście na części działki 1998/2, stanowiących własność Gminy Białystok. Biegnie ona przez Park Konstytucji 3 Maja, Las Zwierzyniecki i Rezerwat Las Zwierzyniecki.
Pojawienie się Alei Ambientowej było możliwe dzięki jednogłośnej decyzji Rady Miejskiej Białegostoku (23 listopada 2020 roku). Wierna kopia tabliczki z nazwą alei była przedmiotem charytatywnej aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie została wylicytowana za 2950 zł.
Jak zapewniają autorzy pomysłu, białostocka Aleja Ambientowa jest nie tylko jedyną tego typu aleją w kraju, ale i na świecie.