Prom na Athos. Wystawa Piotra Łozowika

Data utworzenia: 23.10.2023

Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zaprasza na wernisaż wystawy multimedialnej "Prom na Athos" autorstwa Piotra Łozowika.

[fot. Piotr Łozowik]

„Prom na Athos" - wystawa multimedialna, na którą składa się ponad 100 zdjęć i dwie impresje filmowe autorstwa Piotra Łozowika z podkładem muzycznym w wykonaniu dra Marcina Abijskiego. Wystawa ma na celu zaprezentowanie tajemniczego, trudno dostępnego półwyspu, na którym znajduje się święta góra Athos. Górzysty, zalesiony teren jest miejscem zamieszkania około 1500 mnichów, którzy modlą się i pracują w 20 klasztorach i licznych mniejszych skupiskach lub w zupełnym odosobnieniu. Ekspozycja zostanie zaprezentowana na sześciu ekranach wyposażonych w słuchawki. Na dwóch kolejnych ekranach zostaną zaprezentowane informacje na temat Półwyspu Athos.

Piotr Łozowik, urodzony w Białymstoku, wychowany w Bielsku, obecnie żyje w rozkroku między dwom miastami. Od około 20 lat związany jest z białostockimi mediami, obecnie jest również operatorem kina w Bielskim Domu Kultury. Autor 7 filmów dokumentalnych i jednej średniometrażowej fabuły („Bierz to dzieciak"). Autor i organizator wystaw fotograficznych zbiorowych i indywidualnych. Fotograf, Operator kamery, montażysta, wydawca online, okazjonalnie scenarzysta, reżyser i autor plakatów. Z wykształcenia pedagog (12 lat pracy jako instruktor terapii zajęciowej).

Dr Marcin Abijski – z wyróżnieniem ukończył studia na wydziale Muzyki Bizantyjskiej Ateńskiego Konserwatorium Narodowego oraz na wydziale Teologii Społecznej Narodowego Uniwersytetu Ateńskiego. Doktor nauk teologicznych. Absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Śpiewak, muzykolog, bizantynista, dyrygent i kompozytor. Muzykę bizantyjską zgłębiał pod okiem Georgiosa Chatzichronoglou – Archonta Hymnodosa Wielkiego Kościoła (Patriarchatu Konstantynopola) oraz ateńskiego protopsalty Konstantinosa Papachristodoulou. Jako muzykolog i kantor zajmuje się badaniem koneksji między muzyką bizantyjską a staroruską monodią, szczególnie w aspekcie praktyki liturgicznej. W roku 2008 założył Męski Chór Kameralny im. Bogdana Onisimowicza, z którym pracował nad odtworzeniem praktyki wykonawczej XVI wiecznych melodii Monasteru Supraskiego i innych dawnych form śpiewu liturgicznego.

 WERNISAŻ – 27 października, godz. 18:00, Galeria Parter
Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku,
ul.  M. Skłodowskiej-Curie 14 A
Wystawę można oglądać do 17 listopada.

Wstęp wolny.

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl