Noc Muzeów w Muzeum Podlaskim

Data utworzenia: 08.05.2023

Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza na Noc Muzeów. Atrakcje czekają we wszystkich oddziałach Muzeum - w białostockim Ratuszu, Muzeum Historycznym, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum w Tykocinie i Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. Noc Muzeów odbędzie się 13 maja.

Supraśl [fot. Anna Dycha]

RATUSZ w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10
godz. 18.00 – 00.00
Wstęp wolny na wystawy czasowe oraz wystawę stałą:
PREZENTACJE NA BRYTYJSKIM DWORZE 1898–1929
Ekspozycja poświęcona jednemu z najważniejszych wydarzeń w życiu brytyjskich sfer, jakim była prezentacja przed obliczem monarchy. Zgromadzono na niej 51 fotografii pochodzących ze zbiorów Victoria & Albert Museum 
w Londynie, ukazujących debiutantki – i nie tylko – w formalnym stroju dworskim. Zdjęcia powstały pomiędzy 1898 a 1929 rokiem w słynnym londyńskim Studiu Lafayette. Wystawę użyczyło Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

UKRAINA PRZED WIEKAMI
Wystawa jest wyjątkową okazją do zapoznania się z materiałami pochodzącymi z okresu obejmującego sześć tysiącleci. Są nimi zabytki protocywilizacji trypolskiej, ozdoby i broń z epoki brązu, ceramika ze starożytnego miasta Pantikapajon na Krymie, przedmioty należące niegdyś do Scytów, Sarmatów, Gotów i Połowców oraz pochodzące z okresu średniowiecza i czasów nowożytnych. Ekspozycja została przygotowana ze znalezisk przypadkowych i materiałów z badań wykopaliskowych. Eksponaty przekazywali do Muzeum Archeologicznego w Krakowie od połowy XIX w. po II wojnę światową Polacy mieszkający na terenie dzisiejszej Ukrainy.

GALERIA MALARSTWA POLSKIEGO
Reprezentacyjny przegląd dziejów malarstwa od II poł. XVII wieku, ilustrowany pracami Marcella Bacciarellego, Jana Chrzciciela Lampi czy Piotra Michałowskiego. Wielość nurtów malarstwa w sztuce 2 poł. XIX i 1 poł. XX wieku można podziwiać na płótnach tak wybitnych twórców jak Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat czy fascynujący Stanisław Ignacy Witkiewicz.
18.00–19.30 – Muzeum na dobry wieczór
Zwiedzanie wystaw z przewodnikami z Działu Archeologii oraz Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Wejście do muzeum pod opieką pracowników w grupach 30 os. co 30 minut.
22.00–23.30 – Muzeum na dobranoc
Zwiedzanie wystaw z przewodnikami z Działu Archeologii oraz Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Wejście do muzeum pod opieką pracowników w grupach 30 os. co 30 minut.
18.00–21.00 – Pracownia Małego Artysty
Na najmłodszych zwiedzających czeka otwarta pracownia plastyczna, w której można zasiąść przed sztalugą i poczuć się jak artysta, tworząc własne dzieło. Inspiracją do prac mogą być obrazy z Galerii Malarstwa Polskiego.
*Pracownia otwarta w godzinach 18.00–22.00. Jednorazowo w sali może przebywać do 25 osób. Opiekę nad dzieckiem sprawuje rodzic/opiekun.

MUZEUM HISTORYCZNE w Białymstoku, ul. Warszawska 37
godz. 18.00 – 00.00
Zwiedzanie wystaw:
W BIAŁOSTOCKIEJ KAMIENICY – ekspozycja odtwarzająca wnętrza mieszczańskie z przełomu XIX/XX w.
ODZYSKANA HISTORIA. HOTEL RITZ – makieta legendarnego, niegdyś najświetniejszego hotelu w mieście.
BIAŁYSTOK – MAKIETA BAROKOWEGO MIASTA z widowiskiem multimedialnym „Wersal Północy wśród dźwięków i świateł”. Prezentacje widowiska multimedialnego będą się odbywać co pół godziny od godz. 18.00.
W RZECZY SAMEJ – prezentacja najciekawszych i zarazem najbardziej unikatowych eksponatów z przepastnego magazynu Muzeum Historycznego. Wśród nich rzeczy codziennego użytku, elementy garderoby, zabawki czy nawet przedmioty kultu religijnego.
Warsztaty dla dorosłych oraz dzieci powyżej 10 lat: 18.00 – Szmaciaki – recykling zaczyna się w domu
Nadchodzące ciepłe dni to dobra okazja do porządkowania naszych szaf. Koszulki, które planujemy wyrzucić, możemy wykorzystać do wykonania podkładek, małych chodniczków do kuchni lub dziecięcego pokoju. To my zdecydujemy o kolorystyce i wielkości wykonanego dzieła. Niegdyś nasze babcie i mamy, mieszkanki wsi i miast tak szybko jak obecnie nie pozbywały się rzeczy. Często wykorzystywały zniszczone lub niechciane ubrania, dając im drugie życie. Tak będzie z naszymi koszulkami, z których wspólnie zrobimy coś nowego z użyciem szydełka. Aby wziąć udział w zajęciach, nie trzeba mieć zdolności artystycznych. Wykonane prace pozostaną własnością uczestnika. Nie zakładamy z góry konkretnego efektu końcowego pracy, nastawiając się raczej na zapoznanie się z techniką robienia na szydełku.
*Organizatorzy zapewniają wszystkie materiały i narzędzia, a udział w spotkaniu jest bezpłatny. Zachęcamy do przyniesienia ze sobą nieużywanych już ubrań, które wykorzystamy na zajęciach. Liczba uczestników: 15 osób. Rezerwacja miejsc do 12 maja do godziny 15.00. Czas trwania: 90 minut.
20.30 – Secesja na horyzoncie!
Drodzy miłośnicy historii i sztuki! Z wielką przyjemnością zapraszamy Was na wyjątkowe wydarzenie, podczas którego będziecie mieli okazję poznać historię secesji i dowiedzieć się, jak ten kierunek wpłynął na sztukę i architekturę. Ale to nie wszystko! Po wykładzie przejdziemy do praktyki. Stworzymy swoją własną torbę inspirowaną secesyjnym stylem. Dzięki waszej kreatywności każda torebka będzie wyjątkowa i niepowtarzalna. Muzeum to wyjątkowe miejsce, w którym poczujecie klimat epoki.
*Liczba uczestników: 30 osób. Rezerwacja miejsc do 12 maja do godziny 15.00. Czas trwania: 60 minut.

MUZEUM RZEŹBY ALFONSA KARNEGO w Białymstoku, ul. Świętojańska 17 
godz. 18.00 – 22.00
18.00 – PREZENTACJA KSIĄŻKI „BAJKI W RZEŹBACH ZAPISANE”
W trakcie spotkania autorki książki przeniosą wszystkich uczestników w niezwykły świat opowieści inspirowanych portretami wybitnego rzeźbiarza Alfonsa Karnego. Wspólnie wsłuchamy się w przygody ważnych postaci naszej historii. Jakie trudności musiał pokonać Mikołaj Kopernik w drodze do udowodnienia swojej teorii? Czy potrzebne było mu lustro? Czy Chopin umiał grać łokciami? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszej książce, której fragmenty będzie można usłyszeć na spotkaniu. W dniu wydarzenia książka do nabycia w promocyjnej cenie.
19.00 – OPROWADZANIE PO WYSTAWIE STAŁEJ „ALFONS KARNY. OPUS VITAE”
Wystawa prezentuje dorobek artystyczny Alfonsa Karnego, jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Artysta specjalizował się głównie w rzeźbie portretowej. Pozostawił spuściznę około 600 prac wykonanych w różnych materiałach rzeźbiarskich. Reprezentacyjną częścią wystawy jest Galeria Portretów Wielkich Polaków, przedstawiająca rzeźbiarskie portrety najwybitniejszych Obywateli Rzeczypospolitej.
20.00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWIE CZASOWEJ „DYPLOMY 2023. WYSTAWA PRAC DYPLOMOWYCH UCZNIÓW PAŃSTWOWEGO LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. ARTURA GROTTGERA W SUPRAŚLU”
Tegoroczne prace dyplomowe odnoszą się do literatury, czerpią inspiracje z różnorodnych źródeł takich jak gry komputerowe, muzyka, życie codzienne i otaczający świat. Absolwenci opracowali swoje prace, kierując się następującymi tematami: „Przenikanie", „Inspiracja artystą" oraz „Inspiracja regionem".

MUZEUM IKON W SUPRAŚLU, ul. Klasztorna 1
godz. 18.00 – 00.00
Indywidualne zwiedzanie wystawy stałej oraz wystaw czasowych:
2023 ROK JERZEGO NOWOSIELSKIEGO W MUZEUM IKON W SUPRAŚLU
W 100. rocznicę urodzin prof. Jerzego Nowosielskiego Muzeum Ikon w Supraślu przygotowało wystawę, na której prezentowane są dzieła wypożyczone ze Zgromadzenia Sióstr Oblatek w Tyńcu. Aranżacja wystawy nawiązuje do kaplicy. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć wyjątkowe prace autora: Krzyż ołtarzowy ze scenami pasji i zmartwychwstania, Ikona Matki Bożej Zwycięskiej oraz Tabernakulum. Uzupełnieniem wystawy są pochodzące z kolekcji prywatnej: Ikona Bożego Narodzenia; spisany ręką artysty porządek modlitw liturgicznych oraz Veraicon.

PASJA I ZMARTWYCHWSTANIE W TRADYCJI CHRZEŚCIJAŃSKIEGO WSCHODU I ZACHODU
Temat pasji i zmartwychwstania w sztuce obrazowany od wieków był wieloaspektowo w oparciu o kształtujące się prądy filozoficzne, religijne czy artystyczne. Celem wystawy jest zestawienie tematu w tradycji chrześcijańskiego Wschodu i Zachodu, omówienie języka ikonograficznego, którym posłużono się w oddaniu scen z Wielkiego Tygodnia i zmartwychwstania Chrystusa, na przykładzie prezentowanych zabytków. Obiekty eksponowane na wystawie ukazują artystyczne ujęcia męki i śmierci Chrystusa reprezentatywne dla wschodniego i zachodniego chrześcijaństwa. Poczynając od najstarszych zabytków na wystawie – medalionowych relikwiarzy (IX–XIII), poprzez różne formy krzyża, ikony, obrazy, płaskorzeźby datowane od XVI do początku XX w. Eksponaty pochodzą z: kolekcji prywatnych, Muzeum Sztuki w Łodzi (depozyty), Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum KUL, Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego, a także ze zbiorów własnych. 
20.30 – PRELEKCJA „PASJA I ZMARTWYCHWSTANIE W IKONOGRAFII CHRZEŚCIJAŃSKIEGO WSCHODU I ZACHODU”
Liczba uczestników: 20 osób. Czas trwania: ok. 60 min. Informacje i obowiązkowe zapisy: 509 336 829.

MUZEUM W TYKOCINIE, ul. Kozia 2
godz. 18.00 – 00.00
Indywidualne zwiedzanie Wielkiej Synagogi oraz wystawy stałej w Domu Talmudycznym:
TYKOCIN W NURCIE HISTORII
Wystawa stała w Domu Talmudycznym obejmuje dzieje Tykocina od późnego średniowiecza po drugą połowę XX wieku. Wstępem jest instalacja przypominająca o pierwotnym przeznaczeniu budynku, a zatem żydowskiej szkoły religijnej. Najstarsze obiekty na ekspozycji pochodzą z wykopalisk archeologicznych prowadzonych przez Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego, kolekcji Zygmunta Glogera przechowywanej w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Centralną częścią wystawy jest salon szlachecki, którego narracja związana jest z dziejami rodu Branickich herbu Gryf i zmianami, jakie za ich sprawą dokonały się w Tykocinie. Kolejne sale to Gabinet Glogerowski oraz salon malarski Zygmunta Bujnowskiego. Zwieńczeniem wystawy jest sala poświęcona burzliwym dziejom miasta w okresie II wojny światowej.
19.00 – SPACER HISTORYCZNY „PODRÓŻ ARTYSTYCZNA DO LAT 70-TYCH XX W. TYKOCINA Z RYSZARDEM ROGALĄ”
W 2021 r. Tykocin został wpisany na listę Poników Historii ze względu na zachowanie historycznego układu przestrzennego. Z tej okazji w ramach Nocy Muzeów zostanie wygłoszony wykład, architekta, Artysty – Ryszarda Rogali, wzbogacony elementami interaktywnymi w plenerze miasta Tykocina.
22.00 – WERNISAŻ WYSTAWY „Z TEKI ARTYSTYCZNEJ RYSZARDA ROGALI”
Ekspozycja prezentowana w Wielkiej Synagodze to zbiór ponad dwudziestu pięciu prac obrazujących Tykocin lat 70. Prace mają dużą wartość artystyczną i dokumentalną, gdyż obrazują układ przestrzenny miasta oraz zabytki dzisiaj już w wielu przypadkach nieobecne w krajobrazie miejskim.
Po otwarciu wystawy zapraszamy na oprowadzanie po ekspozycji przez Autora, Ryszarda Rogalę.
23.00 – OPROWADZANIA KURATORSKIE PO WYSTAWACH

MUZEUM OBOJGA NARODÓW W BIELSKU PODLASKIM, Ratusz, ul. Mickiewicza 45
godz. 18.00 – 00.00
Zapraszamy do bielskiego muzeum na Noc Muzeów pod hasłem PORCELANA, SZKIEŁKO I OKO
18.00 – OPROWADZANIA KURATORSKIE PO WYSTAWACH CZASOWYCH:
MALOWANE OBIEKTYWEM WIKTORA WOŁKOWA
Wystawa prezentuje bogaty dorobek znakomitego artysty fotografika Wiktora Wołkowa. Ekspozycja jest połączeniem klasycznych zdjęć z nowoczesną technologią. Została wzbogacona dźwiękiem i efektami wizualnymi.
PRZYSZEDŁ ZNACHOR DO APTEKI…ZIOŁOLECZNICTWO I APTEKARSTWO NA PODLASIU
Głównym motywem jest oryginalne wnętrze apteki z I poł. XX wieku, oddające atmosferę dawnych aptek. Wśród zabytków znajdują się liczne naczynia służące do przechowywania surowców i leków, puszki, naczynia ceramiczne opatrzone sygnaturą fabryki fajansu i porcelany w Chodzieży, szklane flaszki i słoiki ze szlifowanymi korkami. Część eksponatów pochodzi z przedwojennych aptek w Tykocinie, Wasilkowie i z Białegostoku.

KAWA CZY HERBATA. ARCHEOLOGICZNE ŚWIADECTWA KONSUMPCJI NAPOJÓW W DAWNYM GDAŃSKU
Co pili dawni gdańszczanie? Z czego pili, czyli jakich naczyń używali? Czy kultura picia zmieniła się istotnie na przestrzeni wieków? I jakie historie wiążą się ze spożywaniem napojów w dawnym Gdańsku? Na wystawie prezentujemy najróżniejsze naczynia do przechowywania, serwowania i konsumowania napojów: kawy oraz herbaty, ale także wody, czekolady, piwa, wina i wyrobów gorzelnianych.

19.00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE PO WYSTAWACH
Nocne „czatowanie” na wystawie ,,Malowane obiektywem Wiktora Wołkowa” – grupa I
Poznacie nie tylko świat widziany oczami artysty, ale osobiście przekonacie się, jak wielkim wyzwaniem jest fotografia przyrodnicza. Przekonacie się również z jakich akcesoriów i trików korzystają fotograficy przyrody.
Zapraszamy na zwiedzanie w klimacie bezkrwawych łowów. Zapewniamy przy tym dreszczyk emocji.

19.30 – WARSZTATY DLA DOROSŁYCH (max. 15 osób, możliwość wcześniejszych zapisów)
Bielsk utrwalony – grupa I
Skoro Noc Muzeów, w dodatku z Wiktorem Wołkowem, to nie możecie wyjść od nas bez fotografii. Wykonamy ją podczas warsztatów, korzystając z jednej z najstarszych technik fotograficznych – cyjanotypii. Za temat posłużą archiwalne kadry Bielska sprzed stu lat, znajdujące się w muzealnych zbiorach! Stylowe, pełne artyzmu zdjęcia, które od początku do końca będą dziełem Waszych rąk, doskonale sprawdzą się jako dekoracja wnętrza.

19.30 – WARSZTATY DLA DZIECI (grupa max. 15 dzieci, możliwość wcześniejszych zapisów)
Od kakaowca do czekolady
Podczas zwiedzania wystawy ,,Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku”, dzieci poznają między innymi historię parzenia herbat czy przygotowywania czekolady oraz sposoby serwowania tych i innych napojów. W części praktycznej uczestnicy poznają sztukę ręcznego ozdabiania/malowania porcelany.

21.00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE
Nocne „czatowanie” na wystawie „Malowane obiektywem Wiktora Wołkowa” – grupa II

21.30 – WARSZTATY DLA DOROSŁYCH (max. 15 osób, możliwość wcześniejszych zapisów)
Bielsk utrwalony – grupa II

22.00 oraz 23.00 – OPROWADZANIA KURATORSKIE PO WYSTAWACH

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl