50 lat Muzeum w Choroszczy

Data utworzenia: 23.06.2023

Muzeum Wnętrz Pałacowych obchodzi w tym roku swoje 50-lecie! Z tej okazji przygotowana została wyjątkowa wystawa plenerowa prezentująca najważniejsze wydarzenia z historii i działalności instytucji.

[fot. Muzeum Podlaskie w Białymstoku]

Muzeum, które jest wizytówką Choroszczy i interesującym punktem na mapie wielu weekendowych wypraw, ma bogatą historię. Placówka powstała w 1973 roku, początkowo jako Punkt Muzealny z wystawą wnętrz pałacowych. Obiekt przez długie lata pozostawał pod opieką Działu Sztuki. Autorką koncepcji zagospodarowania przestrzeni pałacowych była historyk sztuki Janina Hościłowicz, późniejsza Dyrektor Muzeum w Białymstoku. W latach 90. XX wieku utworzono Oddział – Muzeum Wnętrz Pałacowych.

Z okazji jubileuszu powstała wyjątkowa wystawa przypominająca najważniejsze wydarzenia z historii i działalności Muzeum. Składają się na nią materiały archiwalne ukazujące historię założenia rezydencjonalnego oraz upamiętniające działalność instytucji na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. To niezwykle ważne podsumowanie pracy muzealników, współpracujących z nimi lokalnych społeczności, instytucji, w tym muzealnych i artystów.

Wystawa zostanie otwarta 27 czerwca. Będzie czynna do końca roku.

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl