Zagroda pokazowa żubrów udostępniona do zwiedzania

Data utworzenia: 19.01.2024

Od soboty (20 stycznia) zostanie udostępniona do zwiedzania zagroda pokazowa żubrów w Kopnej Górze.

[fot. Nadleśnictwo Supraśl/FB]

Obecnie na terenie zagrody mieszkają cztery żubry – dwie krowy i dwa byki. Leśnicy mają nadzieję, że jeszcze w tym roku ich liczba się powiększy. Docelowo ma ich być 20.

Obecni lokatorzy zagrody przybyli z różnych stron Polski: Poroberta przyjechała z Białowieskiego Parku Narodowego, Połatka pochodzi z Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, Pozborek wychował się w zagrodzie Wolisko prowadzonej przez Nadleśnictwo Borki, a najstarszy byk Pomruk został przekazany z ośrodka hodowlanego Nadleśnictwa Niepołomice. 

– Zagroda jest wyjątkowa, bo w skali kraju nie ma takiej atrakcji – podkreśla Jarosław Karpiuk z Nadleśnictwa Supraśl. – W zagrodzie są szlaki do zwiedzania. Można wejść między żubry i obejrzeć je z różnych stron. Dodatkowymi atrakcjami są dwie wieże widokowe. Jedna z nich wyposażona w windę dla niepełnosprawnych. 

Żubry przyjechały do Kopnej Góry w grudniu, ale należało im zapewnić czas na spokojną aklimatyzację, poznanie terenu i ustalenie hierarchii w tym niewielkim stadku. Z tego powodu przez pewien czas nie udostępnialiśmy zagrody dla zwiedzających. Ma ona być otwarta w najbliższą sobotę. Dzieje się to tuż przed zbliżającymi się feriami zimowymi – zagrodę można będzie odwiedzić podczas rodzinnej wycieczki.

– Pomimo, że nasze żubry są oswojone z obecnością człowieka, przez pewien czas mogą się płoszyć przy większej liczbie ludzi, zwłaszcza głośno się zachowujących. Z tego powodu prosimy odwiedzających o ciche i spokojne zachowanie, bo to zwiększy szansę na oglądanie tych zwierząt z bliska. Oprócz zakazu hałasowania na terenie zagrody obowiązują także inne zasady, z których najważniejsze dotyczą prób karmienia żubrów, wspinania się na ogrodzenie oraz przechodzenia. Zależy nam na bezpieczeństwie zarówno ludzi jak i zwierząt. Cały teren zagrody jest monitorowany – zapewniają leśnicy z Nadleśnictwa Supraśl.

W styczniu zagroda będzie otwarta dla zwiedzających w godzinach 10.00 -15.00.

authors image
Autor:

ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl