Zagroda pokazowa w Kopnej Górze. Są już pierwsze żubry

Data utworzenia: 15.12.2023

Jest już pierwszy żubr w zagrodzie pokazowej w Kopnej Górze. Nosi imię "Poroberta".

[fot. Nadleśnictwo Supraśl/FB]

Żubr przyjechał z Białowieży. Dołączyć ma do niego "Pozborek" z zagrody pokazowej w Wolisku.

- Budowa zagrody pokazowej żubrów została zakończona. Aktualnie trwa wsiedlanie do niej żubrów. Docelowo ma przebywać w niej do 10 osobników, lub nieznacznie więcej. Zwierzęta przyjeżdżają m.in. z Puszczy Białowieskiej, Puszczy Boreckiej z ogrodu zoologicznego i z innych stad wolnościowych w Polsce - informuje Jarosław Krawczyk, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Bardzo istotną sprawą jest to, że etap wsiedlania żubrów do nowego miejsca przebywania jest trudny i złożony, a leśnicy, weterynarze i naukowcy opiekujący się stadem ponoszą odpowiedzialność za zdrowie i kondycję żubrów. Dlatego leśnikom bardzo zależy nam na tym, aby nowo przywiezionym zwierzętom zapewnić niezakłóconą aklimatyzację i nie niepokojenie ich w nowym miejscu życia. Żubry, po stresie związanym z transportem, muszą uspokoić się, poznać nowe miejsce, pozostałych członków stada, muszą nawiązać relacje stadne i nauczyć się innych zależności behawioralnych, stąd niepokojenie ich w tym czasie, na przykład poprzez pojawianie się grup ludzi, jest niewskazane.

Zagroda pokazowa żubrów w Puszczy Knyszyńskiej ma ok. 20 ha. Powstały tam m.in. altany i specjalne ambony, z których będzie można oglądać żubry.

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl