Wystawa fotografii Joanny Sidorowicz "Apiat na Podliaszszy" otwarta

Data utworzenia: 20.10.2023

Joanna Sidorowicz, polska artystka fotografik, od kilku lat zajęła się fotografowaniem Podlasia. Jej wystawę "Apiat na Podliaszszy – Aпять на Пудляшшу – Znowu na Podlasiu" można oglądać na parterze budynku Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej przy Centrum Historii Politechniki Białostockiej.

[fot. Dariusz Piekut/PB]

Joanna Sidorowicz przygotowując zdjęcia na wystawę odwiedziła takie miejscowości, jak: Ciełuszki, Dubicze Cerkiewne, Grabarka, Kaniuki, Kornin, Odrynki, Orla, Soce czy Trześcianka.

– Cieszymy się, że taka wystawa może gościć w naszej uczelni  – mówi dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej. – Myślę, że patrząc i rozpoznając znane miejsca, poznamy nowe, pełne ciepła spojrzenie, jakim obdarzyła je Joanna Sidorowicz.  

Autorka wystawy na co dzień interesuje się między innymi starą i nową architekturą, ale też portretem, krajobrazem po fotografię opowiadająca o wielokulturowości.

– Po raz pierwszy byłam na Podlasiu około 20 lat temu – mówi Joanna Sidorowicz, fotografka. – Przyjeżdżałam tu zupełnie nieświadomie, aż temat zaczął mnie wciągać, prawdopodobnie kolor.  Na Podlasiu byłam z 50 razy, weszłam w wielokulturowość, rozmawiałam z mieszkańcami i w ten sposób powstała taka wystawa. Tu mieszkają przepiękni ludzie, serdeczni, choć często prości.  Okazało się, że można poznać bardzo dużo ciekawych historii. Podlaskie jest niesamowite, takie z wielkim sercem, optycznie kolorowe i bardzo wielokulturowe Jeszcze jest dużo do zobaczenia, tych miejsc, tych wsi są tutaj tysiące i w każdą warto wejść, bo to zawsze jest coś nowego.

Wystawę fotografii Joanny Sidorowicz Apiat na Podliaszszy – Aпять на Пудляшшу – Znowu na Podlasiu będzie można oglądać do 26 listopada 2023 roku.

Joanna Sidorowicz – polska artystka fotografik urodzona we Wrocławiu. Związana z częstochowskim środowiskiem artystyczno-fotograficznym. Fotografuje od 2005 roku. Jest to fotografia wielotematyczna od starej i nowej architektury poprzez portret, krajobraz po fotografię opowiadająca o wielokulturowości. Do tej pory wiele czasu poświęcała tematom związanym z kulturą żydowską, szczególnie z chasydyzmem. Na swoi koncie ma ponad 140 wystaw, w tym ponad 90 indywidualnych.

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl