Wystawa "Inspirowane Puszczą". 25 rzeźb na kampusie PB

Data utworzenia: 13.10.2023

Drewniane. Monumentalne. Abstrakcyjne. 25 rzeźb stworzonych przez 7 artystów z Polski będzie można zobaczyć już 14 października przed budynkiem Centrum Nowoczesnego Kształcenia.

[fot. PB]

"Inspirowane Puszczą" to tytuł wystawy, którą od 14 października do końca 2023 roku będzie można oglądać przed budynkiem Centrum Nowoczesnego Kształcenia. Na wystawę składa się 25 rzeźb, z których niektóre sięgają do 2,5 metra wysokości. Materiałem artystów jest drewno, głównie dąb. Zobaczymy dzieła następujących artystów-rzeźbiarzy: Jerzy Iwacik, Wiktor Kabac, Daniel Lipian-Kaniuk, Wojciech Mendzelewski, Stanisław Ostaszewski, Wojciech Pawliczuk, Anna Świtalska-Świć.

Tytuł nieprzypadkowy

Dzieła, które pojawią się na kampusie powstały w trakcie cyklicznych wydarzeń „Pleneru Rzeźby w Drewnie”  w Hajnówce odbywających się w latach 2019-2023. Spotkania artystów z całej Polski sięgają korzeniami do roku 1965 i z kilkoma przerwami trwają do dziś.

– Tytuł "Inspirowane Puszczą" jest nieprzypadkowy, ponieważ plenery rzeźbiarskie w Hajnówce były zawsze w jakiś sposób inspirowane puszczą, jej bliskością. Stąd wielokrotnie puszcza pojawia się jako motyw przewodni plenerów w różnych aspektach. Puszcza jako hasło ma wymiar uniwersalny, odnosi się zarówno do wierzeń, historii, jak i mistycyzmu – wyjaśnia koncepcję wystawy jeden z artystów-rzeźbiarzy i jednocześnie organizator hajnowskich plenerów – Stanisław Ostaszewski.

Drewno w przestrzeni dużego miasta

Skąd pomysł, by prace inspirowane naturą zaprezentować w przestrzeni miasta? Dzieła rzeźbiarzy były dotąd eksponowane w różnych miejscach Nadleśnictwa Hajnówki, jak i w samej Hajnówce. Artyści postanowili jednak wyjść ze swoją twórczością poza jej naturalny kontekst przynależny do lasu, w przestrzeń dużego miasta.

– Nasz pomysł zakładał prezentację rzeźb w najciekawszych obiektach w mieście. Interesuje nas relacja rzeźba-sztuka-architektura. Dziedziniec przed Centrum Nowoczesnego Kształcenia jest wymarzonym miejscem, by nasze działanie zrealizować – tłumaczy jeden z pomysłodawców wystawy – Stanisław Ostaszewski, dodając, że zestawienie rzeźb ze współczesną, piękną architekturą jest niezwykle ciekawe.

Organizatorem wydarzenia na terenie Uczelni jest Centrum Historii Politechniki Białostockiej. Wystawie patronuje dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB, Rektor Politechniki Białostockiej.

Wystawa rzeźb "Inspirowane Puszczą"

14 października / godz. 12.00 / przed budynkiem Centrum Nowoczesnego Kształcenia

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl