WidziMisie. Jest już mapa szlaku

Data utworzenia: 13.08.2024

Długo oczekiwana mapa ze szlakiem WidziMisiów jest już dostępna. Można ją bezpłatnie otrzymać w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Legionowej 2 w Białymstoku.

[fot. Marcin Jakowiak]

Figurki WidziMisiów pojawiły się w przestrzeni miasta pod koniec 2021 roku. Zostały zainstalowane w charakterystycznych miejscach miasta oraz tych mniej znanych, ale nieprzypadkowych – wybranych ze względu na kontekst historyczny lub kulturowy. 

W czerwcu pojawiły się nowe figurki. Zapowiadana była też mapa ze wszystkimi figurkami WidziMisiów.

Mapa już jest

– Od kiedy w Białymstoku pojawiły się figurki WidziMisiów wszyscy pytali o mapę. I oto mapa się pojawiła. Mapka dostępna jest w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Legionowej 2 prowadzonej przez PTTK – mówiła podczas konferencji prasowej Katarzyna Pierwienis, dyrektorka białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki jest pewien, że WidziMisie zainteresują turystów. 

– WidziMisie stały się znakiem rozpoznawczym naszego miasta. Jestem przekonany, że ci wszyscy, którzy przyjadą do Białegostoku na długi weekend zobaczą Pałac Branickich, ogrody wokół niego, ale też pójdą szlakiem WidziMisiów – podkreślał. 

Poinformował także, że na swoje miejsce wrócił już Miś Hetmanowa, który musiał opuścić swoją miejscówkę z powodu uszkodzenia. 

Misie w formie papierowej

Pomysłodawcą białostockich WidziMisiów jest Łukasz Leoniuk.

– Lokalizacje WidziMisiów były podawane w internecie, na Google. Dzisiaj mamy pierwszy raz misie w formie namacalnej, papierowej. To wygodna rzecz mieć właśnie mapę z zaznaczonymi punktami, gdzie znajdują się misie. Do tej pory były w przestrzeni, ale kazaliśmy ich szukać w Białymstoku. Od dzisiaj są na mapie zrobionej przez białostocką artystkę, którą bardzo szanuję i lubię, Paulinę Gajdę-Deszczkę. Z tyłu są informacje na temat konkretnych misiów, gdzie się znajdują i do czego nawiązują – opowiadał.

On wraz z Katarzyną Pierwienis przygotowali teksty do „widzimisiowej” mapki. Mapa została wydana w wersji polskojęzycznej w nakładzie ok. 7 tys. sztuk. Można ją otrzymać bezpłatnie w białostockim Centrum Informacji Turystycznej (dawna kwiaciarnia "Żonkil" vis a vis katedry). 

Rodzinka misiów się rozrasta 

"WidziMisiowa" rodzinka liczy już 16 figurek. Są to:

1.    Miś Rzeźbiarz, ul. Świętojańska (przy Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego); 
2.    Miś Bojarski, ul. Wiktorii 5 (przy Galerii Fotografii im. Sleńdzińskich); 
3.    Miś Król Chanajek, Rynek Sienny, przy Wodopojce; 
4.    Miś Lalkarz, przy Białostockim Teatrze Lalek; 
5.    Miś Kupidyn, ul. Kilińskiego, przy Pałacu Ślubów; 
6.    Miś Strażak, ul. Warszawska 3, przy budynku Straży Pożarnej; 
7.    Miś Handlarz, przy PSS Społem "Bojary", ul. Stary Rynek; 
8.    Miś Kinoman, ul. Legionowa, przy kinie Forum;
9.    Miś z Kulą, skwer im. Pawła Adamowicza;
10.  Miś Ursido, ul. Zamenhofa 26;
11.  Miś Aktor, ul. Sienkiewicza 14;
12.  Miś Bluesman, Aleja Bluesa;
13.  Miś Hetman, ul. Mickiewicza
14.  Miś Hetmanowa, Bulwar Kościałkowskiego;
15.  Miś Student, plac Uniwersytecki 1;
16.  Miś Mikołaj, skwer św. Konstantyna Wielkiego;

Dzięki figurkom białostoczanie i turyści mogą poznać Białystok od nieco innej strony – idąc szlakiem kolejnych figurek misiów. Zdecydowanie skradły serca nie tylko mieszkańców, ale i osób odwiedzających stolicę Podlaskiego. Dołączyły do listy najchętniej fotografowanych obiektów w naszym mieście. 
Spacer we wrześniu

Zaplanowany jest też już kolejny z „widzimisiowych” spacerów. Poprowadzą go przewodniczka PTTK Katarzyna Pierwienis i pomysłodawca WidziMisiów Łukasz Leoniuk. Termin wycieczki to 3 września (wtorek), początek o godz. 17:00. Udział jest bezpłatny.

authors image
Autor:

ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl