Wakacyjne spotkania z hydrobiologią

Data utworzenia: 16.06.2023

Wigierski Park Narodowy zaprasza na wakacyjne spotkania z hydrobiologią. Mają one charakter praktycznych warsztatów, są adresowane do wszystkich zainteresowanych przyrodą. 

[fot. Wigierski Park Narodowy]

Wakacyjne spotkanie z hydrobiologią do Ośrodka Edukacji Środowiskowej nad Zatoką Słupiańską jeziora Wigry. Spotkania będą miały formę praktycznych warsztatów o popularnonaukowym charakterze, mogą wziąć w nich udział osoby indywidualne, rodziny, wszyscy zainteresowani przyrodą, a w szczególności życiem w środowisku wodnym.

Odbędą się w dwóch terminach: 24 czerwca w sobotę o godzinie 10.00 oraz 30 czerwca w piątek o godzinie 10.00. Udział – do wyboru w danym dniu, oba spotkania będą miały taki sam przebieg. Dzieci (powyżej 7 lat) mogą brać udział wyłącznie pod opieką dorosłych. Każde spotkanie wiąże się z wyjściem w kaloszach nad jezioro, poborem prób, pracą z mikroskopami i będzie trwało około 2-3 godzin (kalosze są dostępne w Ośrodku, można zabrać własne – najlepiej długie, jeżeli będzie sprzyjała pogoda można wziąć klapki)

– Na zajęciach będziemy poszukiwać bezkręgowców bentosowych – małych zwierząt, żyjących przy dnie, nad brzegiem jeziora Wigry oraz sprawdzimy, co żyje w kropli wody z jeziora – pobierzemy próby fito i zooplanktonu specjalną siatką. Następnie będziemy oglądać je w pracowni laboratoryjnej Ośrodka, pod mikroskopami biologicznymi i stereoskopowymi, każdy samodzielnie przygotuje próbki pod mikroskop i nauczy się rozpoznawania zwierząt, wspólnie zbadamy też stan ekologiczny jeziora. W planie mamy także krótki wykład o wodach Wigierskiego Parku Narodowego, różnorodności jezior, specyfice życia w środowisku wodnym i mieszkańcach wód parku. Prosimy o ubiór przeciwdeszczowy, w przypadku skrajnie niesprzyjających warunków pogodowych będziemy oglądać próbki poddane konserwacji – piszą organizatorzy z Wigierskiego Parku Narodowego.

Udział w warsztatach jest bezpłatny i wymaga wcześniejszego zgłoszenia drogą e-mail: joanna.adamczewska@wigry.org.pl.pl lub telefonicznie: 510 992 696. W zgłoszeniu należy podać: imię i nazwisko, telefon kontaktowy oraz wybrany dzień udziału w warsztatach (24 czerwca lub 30 czerwca - oba spotkania są identyczne). W przypadku zgłoszenia e-mail - prosimy o oczekiwanie na potwierdzenie udziału. Liczba miejsc jest ograniczona. Prowadzenie warsztatów: Joanna Adamczewska, eduaktorka, kierownik Działu Edukacji, prowadząca w Ośrodku zajęcia edukacyjne związane z wodą od ponad 20 lat, z wykształcenia hydrobiolog. Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Z energią łączymy pokolenia 2023” wspieranego finansowo przed Fundację PGE.

authors image
Autor:

ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl