Tkane obrazy Bernardy Rość

Data utworzenia: 13.12.2022

Wystawa prezentuje prace jednej z najwybitniejszych twórczyń ludowych Podlasia. Bernarda Rość jest niezwykle utytułowaną podlaską tkaczką, obecnie mieszka i tworzy we wsi Szaciłówka, w powiecie sokólskim (gm. Korycin).

[fot. PIK]

  • DO KIEDY? do 30 grudnia 2022
  • GDZIE? Spodki PIK w Białymstoku, ul. św. Rocha 14

Ekspozycja prezentuje tkaniny artystki z jej prywatnych zbiorów oraz ze zbiorów Parku Kulturowego Korycin-Milewszczyzna. Daje to możliwość przeglądu twórczości autorki, pokazuje różnorodność motywów zdobniczych i ornamentów dekoracyjnych, jakie stosuje artystka w kompozycjach dywanów, a także bogactwo rozwiązań kolorystycznych.

Na wystawie zostanie zaprezentowany również ludowy strój regionalny z elementami tkaniny dwuosnowowej, zaprojektowany i utkany przez Bernardę Rość. Motyw wzoru tkaczka utkała zgodnie z tradycją i zdobnictwem regionu, zainspirowana tradycyjnym ornamentem tkackim tzw. „rumiankiem” umiejętnie łącząc go z bordiurą z XVIII wieku.

Tkaniny dwuosnowowe Pani Bernardy są poszukiwane nie tylko w kraju, ale i za granicą, z uwagi na unikalną technikę wykonania i bogactwo treści. Jej dywany zdobią domy koneserów i pasjonatów sztuki ludowej na całym świecie: w Wielkiej Brytanii, Francji, Izraelu, Szwajcarii, Japonii, Kanadzie, USA, Belgii, we Włoszech, Niemczech.

Bernarda Rość w 2022 roku otrzymała stypendium artystyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację rocznego autorskiego programu twórczego „Tkane obrazy Podlasia. Reaktywacja ginącego rzemiosła – ocalić od zapomnienia tkaninę dwuosnowową”.

W ramach stypendium MKiDN artystka zaprojektowała i utkała cykl 4 dużych dywanów dwuosnowowych z owczej naturalnej wełny, na ręcznym, drewnianym, 100-letnim warsztacie tkackim, stosując najstarsze wzornictwo tradycyjne, sięgające ornamentyką XVIII wieku. Autorka wybitnie połączyła dawne formy tkackie – wzory, ornamenty, układy kompozycyjne ze swoimi autorskimi nowoczesnymi wzorami.

authors image
Autor:

oprac. mc