Święto Plonów 2023

Data utworzenia: 22.09.2023

W nocy z 22 na 23 września następuje koniec lata i początek jesieni, czyli tak zwana równonoc jesienna. Dla naszych przodków jasne było, że czas równowagi między dniem a nocą to dobry moment, żeby wyrazić swoją wdzięczność za każdą dobrą rzecz, którą przyniosły minione miesiące.

[fot. materiały organizatora]

Wierzono, że w czas nastąpienia równonocy wszystko zapada w sen i ziemia rozpoczyna swój kilkumiesięczny odpoczynek, by wiosną znowu odżyć. Ludzie dziękowali matce ziemi, która obdarzyła zbożami i owocami, dzięki którym mogli przetrwać zimę. Dziękowano za życie i za żyzność ziem, za ciepło światła, dzięki któremu rośliny mogły rosnąć, a które utrzymuje wszystko przy życiu, dziękowano za deszcze i za wstrzymanie letnich burz w okresie zbiorów, by nie zniszczyły dojrzewających zbóż i owoców. Równonoc była po prostu czasem wdzięczności.

Organizatorzy wydarzenia pn. „Święto Plonów” zbierają się razem, aby podziękować Matce Ziemi za płodność i urodzaj, żeby podziękować każdemu z nas jako niezbędnemu wyjątkowemu Owocu. Będziemy nawzajem się dzielić swoimi plonami/osiągnięciami w ciągu roku, wychwalać i dziękować 

Jeżeli macie ogródek, to zabierzcie ze sobą najpiękniejsze, najsmaczniejsze, najzdrowsze plony, żeby je uczcić. Można przywieźć ze sobą swoje rękodzieło i zrobimy mini ryneczek dla wymiany na rzecz każdego. 

Przesilenie jesienne to również refleksja nad owocami naszej codziennej pracy, owocami życia. Pytania, nad którymi się warto zastanowić pod czas jesiennej równonocy: co dobrego zrobiłem w ciągu tego roku, dla siebie, dla rodziny, dla ludzi, dla Ziemi? Czym mogę i chcę się podzielić z ludźmi?

Program:
9:00 Bania - sauna z witkami, opiekun Giennadij (ze sobą klapki+czapka, ręcznik z lnu/bawełny, 50 zł)
13:00 Przerwa herbatkowo-kanapkowa (trzeba wziąć ze sobą kubeczki)
14:00 śpiewająco-zabawowa taneczno-korowodowa część (przypomnij sobie z dzieciństwa ulubione gry terenowe - uczestnicy zagrają w najbardziej lubianą)
18:00 Uczta (uczestnicy zrobią kociołek warzywny na żywym ogniu. Talerzykiem posłuży liść kapusty. Jeżeli potrzebujesz widelec - weź ze sobą oraz zdrowe jedzonko, którym chcesz się podzielić)
19:00 Dziękczynny krąg. Ognisko z filozoficznymi biesiadami, śpiewem ulubionych pieśni i po prostu Bycia. 

Świąteczny nastrój zbudują również świąteczne ubrania. Dziewczyny są mile widziane w sukienkach i spódnicach. Ubrania można nałożyć z naturalnych materiałów, żeby poczuć tę naturalną jakość życia. 

Koszty: 
Organizacyjne i na kociołek - 20 zł.

Wydarzenie odbędzie się na Pólku (gmina Supraśl).

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl