Spacer przyrodniczo-historyczny "Tajemnice Jaroszówki"

Data utworzenia: 07.08.2023

W ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar odbędzie się spacer przyrodniczo-historyczny po Jaroszówce. Udział jest bezpłatny, obowiązuje rejestracja.

[fot. BOK]

Na odkrywanie tajemnic świata przyrody i historii organizatorzy z Białostockiego Ośrodka Kultury zapraszają razem z ornitologiem Grzegorzem Grygorukiem oraz historykiem, publicystą i miłośnikiem przyrody Pawłem Średzińskim.

Białystok skrywa wiele dzikich tajemnic. Jedną z nich są lasy miejskie położone w północnej części miasta. Odnajdziemy w nich źródliska, strumienie, wzgórza i skarpy, spadające ku dolinie rzeki Supraśl. Las Pietrasze, który dziś porasta poligon, jest miejscem występowania ptaków, schronieniem dla wielu innych gatunków zwierząt. W sąsiedztwie tego lasu odnajdziemy dolinę strumienia Jaroszówki. Powstał nad nim młyn, stawy, a idąc w górę strumienia odkryjemy głębokie jary, nisze źródliskowe, a ostatni górny odcinek jest jednym z najpiękniejszych obszarów zielonych w mieście. Eksperci twierdzą, że podobny krajobraz znajdziemy jedynie w Suwalskim Parku Krajobrazowym.

O prowadzących:
Paweł Średziński – doktor nauk humanistycznych, publicysta, historyk, miłośnik przyrody i autor książek "Puszcza Knyszyńska. Opowieści o lesunach, zwierzętach i królewskim lesie, a także o tajemnicach w głębi lasu skrywanych", "Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma" i "Łoś. Opowieści o gapiszonach z krainy Biebrzy". Przez kilkanaście lat pracował w organizacjach zajmujących się ochroną przyrody. Publikuje m.in. w OKO.press i "Więzi". Pisze o przyrodzie, ludziach, pograniczu, Bliskim Wschodzie i Afryce. Jeden z bohaterów książki Marcina Dorocińskiego "Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety". Laureat Stołka Roku "Gazety Wyborczej". Prowadzi stronę https://dziki.bialystok.pl/.
Grzegorz Grygoruk – przyrodnik i ornitolog. Białostoczanin. Od lat prowadzi monitoring ptaków w Polsce północno-wschodniej. Działa w Towarzystwie Przyrodniczym "Dubelt". Jest zaangażowany w projekt ochrony kulika wielkiego. Współautor książki "Ptaki Białegostoku". Prowadzi warsztaty i zajęcia ornitologiczne. Jak podkreśla: "W mieście sezon na ptaki trwa przez cały rok. To wynika również ze specyficznych miejskich warunków, dostępności pokarmu i miejsc odpoczynku. Jakkolwiek to zabrzmi, czasami ptakom łatwiej przetrwać zimę w mieście. Mamy wiele takich miejsc, o których często ludzie nie wiedzą, omijają, przechodzą obok".

Paweł Średziński, Grzegorz Grygoruk: Tajemnice Jaroszówki (3 h)

  • 26 sierpnia 2023, godz. 10:00,
  • udział bezpłatny, obowiązuje rejestracja (więcej informacji wkrótce),
  • wymagania: dobre obuwie i strój do przejścia terenowego, przydadzą się lornetki.

Organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
Białostocki Ośrodek Kultury
Miasto Białystok

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl