Spacer o zmierzchu po Lesie Zwierzynieckim

Data utworzenia: 26.05.2023

Artystka wizualna i biolożka Krystyna Jędrzejewska-Szmek poprowadzi spacer po Lesie Zwierzynieckim. Pora jest nietypowa, bo uczestnicy wydarzenia będą spacerować o zmierzchu. Udział jest bezpłatny.

[fot. Galeria Arsenał]

Wiedza ucieleśniona tworzy się przez bycie razem w danym miejscu i czasie. Wynika z otwarcia się na taki rodzaj poznania, jaki zwykle chowa się za słowami – definicjami, terminami i nazwami. Dlatego "Spacer o zmierzchu" będzie nie tylko działaniem badawczym skupionym na terenie Lasu Zwierzynieckiego w Białymstoku, ale też próbą dostrojenia się do otaczającego nas miejsca i poznania go nowymi narzędziami. Spekulując nad przyszłością miejskiej zieleni, zastanowimy się, z czego wyrasta ochrona przyrody i przed jakimi staje dylematami. Wiemy już, że konieczne jest przedefiniowanie relacji ludzko-więcej-niż-ludzkich, ale jak to się ma do potrzeby ochrony gatunków i ekosystemów? Las Zwierzyniecki jako ekosystem o płynnych granicach – zaczynający się od ogrodu pałacowego, a kończący na ogródkach działkowych i przedmieściach Białegostoku, jest dobrym miejscem, żeby spróbować zmierzyć się z tymi pytaniami. Jego tożsamość – jako dawnego terenu łowieckiego, a obecnie miejsca miejskiej rekreacji – sytuuje go na przecięciu różnych polityk i narracji. "Spacer o zmierzchu" ma również charakter regeneracyjny, wiążąc ze sobą format spaceru, pracy z ciałem i tekstem. Przewodnikami będą dla nas mchy, grzybnie i kłącza – nie jako konkretne gatunki, ale jako ciała o strukturze połączonej, przenikającej się i rozrastającej.

Spacer poprowadzi Krystyna Jędrzejewska-Szmek – artystka wizualna i biolożka. Osią jej zainteresowań są wzajemne powiązania i napięcia w relacjach międzygatunkowych. Jej praktyka jest oparta na badaniach. Inspiruje się nauką, jednocześnie z nią polemizując. Interesuje się krytycznymi studiami nad roślinami. Członkini Grupy ZAKOLE, która skupia się na poszukiwaniu sposobów opowiadania i doświadczania terenów takich jak bagna oraz przybliżania perspektywy zamieszkujących je istot.

Wydarzenie organizuje Galeria Arsenał. Spacer odbędzie się w niedzielę (28.05) w godz. 18.30-21.30. Miejsce zbiórki: ul. Mickiewicza 2. Udział jest bezpłatny.

Uwaga! Organizatorzy zachęcają do zabrania karimat lub podkładek do siadania na wilgotnej trawie oraz termosu z wrzątkiem. Uczestnicy będą chodzić po wilgotnym terenie, dlatego potrzebne będą niskie kalosze lub buty terenowe. Spacer kończy się po zmroku, więc warto zabrać dodatkową warstwę ubrania.

Spacer jest częścią projektu "Wspólnota międzygatunkowa. Sąsiedzkość natury w Białymstoku" realizowanego w ramach szerszego przedsięwzięcia "Laboratorium badań nad szczęściem – życie po komfortocenie".

authors image
Autor:

ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl