Piknik został zorganizowany w niedzielę (11.06) w ramach IV Festiwalu Tkactwa – Podlaskie Sploty. Przy ustawionych przed Pałacem Branickich krosnach można porozmawiać z twórcami, obejrzeć tkaniny, ale też spróbować swoich sił w tkaniu.
Prawdziwe święto tkactwa
– Celem Pikniku Tkackiego jest promocja tkaniny dwuosnowowej i dziedzictwa, jakim jest tkactwo – mówi Krystyna Kunicka z Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku, który jest organizatorem wydarzenia. – To prawdziwe święto tkactwa w Białymstoku.
W odbywającej się po raz czwarty imprezie wzięli udział nie tylko wystawcy z woj. podlaskiego, m.in. z Janowa czy Czarnej Wsi Kościelnej, ale również z kraju, m.in. z Opoczna, Lublina czy Mazuchówki z woj. mazursko-warmińskiego.
Po raz pierwszy podziwiać można było tkactwo przestrzenne Czarnych Górali. Przywieźli ze sobą rękawice i czapki. Zwłaszcza nakrycia głowy cieszyły się wśród uczestników imprezy sporym powodzeniem. Z Mrągowa przyjechał pochodzący z Białorusi Yauheni Markevich, który zajmuje się tradycyjnym tkactwem. W sumie w imprezie uczestniczy 33 wystawców.
– Zależy nam, by zaszczepić tkactwo wśród osób, które odwiedzają piknik. Możemy być dumni z naszych tradycji – podkreśla Krystyna Kunicka.
I dodaje, że podczas imprezy można zobaczyć, jak powstają tkaniny dwuosnowowe, krajki czy sejpaki. Można też poznać technikę wykonywania gobelinów czy dowiedzieć się, jak powstaje np. makrama. Piknik daje również niepowtarzalną okazję, by usiąść za krosnami i samemu spróbować tkactwa. Oczywiście tradycyjne wyroby można kupić. Podczas pikniku odbyły się także warsztaty taneczne dla dzieci, można było też posłuchać występów grupy wokalnej Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone. W programie były też warsztaty taneczne z Kapelą Batareja.
Będą też warsztaty i publikacja
IV Festiwal Tkactwa – Podlaskie Sploty rozpoczął się w sobotę (10.06) w Spodkach PIK. Otwarta tam została wystawa prac tkackich twórców młodego pokolenia, a Kapela Batareja poprowadziła warsztaty tańca tradycyjnego.
W programie festiwalu są jeszcze m.in. warsztaty i wystawy tkanin tradycyjnych. Zostanie też wydana publikacja. Podsumowaniem projektu będzie konferencja zaplanowana w listopadzie.