Powstanie ścieżka rowerowa z Supraśla do Krynek

Data utworzenia: 22.06.2023

Niemal 30-kilometrowy odcinek dwukierunkowej, komfortowej drogi dla miłośników jednośladów poprawi bezpieczeństwo i zwiększy atrakcyjność turystyczną tej części regionu. W środę (22.06) podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej w tej sprawie.

[fot. Mateusz Duchnowski/UMWP]

Umowę podpisali członek zarządu Marek Malinowski, dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (PZDW) Mariusz Nahajewski i przedstawiciele projektanta, firmy Komi: prezes Adam Kalinowski oraz wiceprezes Robert Chocian. 

– My, jako samorząd województwa podlaskiego, dbamy o równomierny rozwój naszego regionu. Wspieramy w tym zakresie samorządy gminne i powiatowe. Drogi, czy to samochodowe, czy rowerowe, to system naczyń połączonych, dlatego tak ważne jest inwestowanie w nie.To jedno z podstawowych naszych zadań – mówił Marek Malinowski. 

Szlak dla turystów

Wartość inwestycji to ponad 2,5 mln zł. Priorytetem jest wykonanie pierwszych 8 km tej drogi do miejscowości Sokołda. Członek zarządu zapowiedział złożenie stosownego wniosku do Rządowego Wsparcia Rozwoju Dróg w sprawie dotacji.

– Mam nadzieję, że jak zrobimy dokumentację, uzyskamy dofinansowanie, to rozpoczniemy w następnym roku budowę tej drogi. Na pewno będzie ona dużą atrakcją turystyczną. Będzie także służyć mieszkańcom całego regionu – dodał.

To trasa chętnie wykorzystywana przez rowerzystów. Ma przebiegać przez najpiękniejsze fragmenty Puszczy Knyszyńskiej, obok jej rezerwatów, przez miejsce pamięci narodowej – cmentarz powstańców listopadowych w Kopnej Górze, Szudziałowo i Krynki.

– To będą naturalne punkty przystankowe dla rowerzystów, gdzie będzie można się zatrzymać, coś ciekawego zobaczyć, zwiedzić. Supraśl żyje z turystyki, jest coraz bardziej rozpoznawalną marką, a jednocześnie ambasadorem całego naszego regionu. Dzięki zarządowi województwa na czele z marszałkiem Arturem Kosickim dodatkowo ten potencjał będzie wzmocniony kolejnym szlakiem turystycznym – podkreślił burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

Będzie wygodnie i bezpiecznie

Zadowolenia z rozpoczęcia prac nad tym przedsięwzięciem nie kryła także Emilia Szulborska-Żyndul, reprezentująca podczas spotkania burmistrz Krynek Jolantę Gudalewską.

– Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ dzięki temu połączą się nasze miasta. Poprzez gminę Supraśl aż do wspaniałych atrakcji turystycznych Krynek – zabytkowego układu przestrzennego miasta, zabytkowych budynków, źródeł artezyjskiej wody, a dalej do zabytków w Kruszynianach – wymieniała.

W ramach inwestycji zaplanowano budowę zjazdów, przepustów, dopasowanie oświetlenia i zagospodarowanie zieleni przy pasie drogowym. Mieszkańcy regionu i turyści z nowej ścieżki będą mogli skorzystać już za 1,5 roku.

Źródło: UMWP

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl