5 maja zainaugurowało działalność Muzeum Kultury Bartniczej. Otwarto wystawę prac fotograficznych i zaprezentowano kolekcję etnograficzną profesora Krzysztofa Jana Heyke pt. ”Bartnictwo: historia, mity, teraźniejszość”. Wystawa przedstawia bartnictwo jako żywą tradycję kultywowaną na przekór wszystkiemu przez pojedyncze rodziny i niewielkie społeczności w Polsce, Białorusi, w Ukrainie i Litwie. Pokazuje, że tradycje bartnicze nie są zapożyczeniem z odległej Baszkirii, a elementem lokalnej kultury twórczo rozwijanym i interpretowanym przez kolejne pokolenia bartników.
Muzeum Kultury Bartniczej to wspólny projekt Bractwa Bartnego oraz spółki Non Profit Bartnicy.
"Poprzez Muzeum Kultury Bartniczej pragniemy przedstawić historię interakcji człowieka z pszczołą, a także specyfikę tradycji bartniczych Wielkiego Księstwa Litewskiego. Chcemy pokazać, na czym polega tradycja, która nas ukształtowała, opowiedzieć historię bartnictwa, pokazać, jak radzą sobie obecnie pszczoły w swoim naturalnym środowisku oraz nakreślić, czym bartnictwo jest współcześnie" - zapewniają pomysłodawcy.
Placówka mieści się w budynku Augustowskiej Miodosytni przy ul. Tytoniowej 9. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 15.00-18.00. W weekendy jest nieczynna. Grupy są przyjmowane po wcześnejszym uzgodnieniu telefonicznym.