Powstała publikacja o tradycyjnym tkactwie

Data utworzenia: 16.11.2023

Książka "Radziuszka. Wzory i technika" została wydana przez Podlaski Instytut Kultury. Powstała w ramach projektu Podlaskie Sploty. Można ją pobrać w wersji elektronicznej.

[fot. PIK]

Podlaskie Sploty to projekt, który ma upowszechniać i tym samym chronić tradycyjne tkactwo.

– Realizując projekt Podlaskie Sploty odkryliśmy na terenie województwa podlaskiego wiele skarbów, między innymi radziuszek czyli tkanin przetykanych oraz zeszytów ze spiskami czyli zapisanymi wzorami – opowiadała podczas konferencji podsumowującej projekt Podlaskie Sploty – IV Festiwal Tkactwa koordynatorka Krystyna Kunicka. – To bezcenna i unikatowa dokumentacja. Opracowaliśmy znalezione wzory i wydaliśmy je w formie publikacji. Powstał innowacyjny wzornik dla kontynuatorów tradycji tkackiej, z którego jesteśmy bardzo dumni i który mam nadzieję będzie służył naszym twórcom.

Podlaski Instytut Kultury zaprosił wszystkich, którym losy tradycyjnego tkactwa leżą na sercu na podsumowanie projektu Podlaskie Sploty. To już czwarta edycja tego projektu, który ma upowszechniać i tym samym chronić tradycyjne tkactwo. Spotkanie nosiło tytuł „Tkanina ludowa w województwie podlaskim dziś i perspektywy na przyszłość” i było okazją do dyskusji na temat aktualnej kondycji tradycyjnego tkactwa, możliwości i ograniczeń jego rozwoju oraz konieczności poszukiwania nowego miejsca dla tradycji we współczesnym świecie.

Książka jest do pobrania w wersji elektronicznej TUTAJ

authors image
Autor:

ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl