Pomnik twórców Kanału Augustowskiego odsłonięty

Data utworzenia: 04.10.2023

Przedstawia on Ignacego Prądzyńskiego – głównego architekta szlaku wodnego i księcia Ksawerego Druckiego Lubeckiego – pomysłodawcę budowy Kanału Augustowskiego. Nowy pomnik znajduje się w pobliżu Urzędu Gminy w miejscowości Płaska. 

[fot. UMWP]

Jego odsłonięcie odbyło się we wtorek (3.10). Upamiętnienie twórców Kanału Augustowskiego to jeden z głównych punktów obchodów jubileuszu 200-lecia rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego. Jak mówiła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego, pomnik będzie nie tylko atrakcją turystyczną, ale spełni też funkcję edukacyjną.

Kanał Augustowski – raj nie tylko dla kajakarzy 

Kanał Augustowski, budowany na początku XIX wieku, to jedna z największych atrakcji Augustowszczyzny. Powstał, by uniknąć płacenia wysokich ceł nałożonych przez rząd pruski za towary eksportowane z Królestwa Polskiego przez port w Gdańsku.

W 1823 roku Ignacy Prądzyński rozpoczął prace nad projektem Kanału Augustowskiego, który miał połączyć dorzecze Narwi z Niemnem. Budowę rozpoczęto w 1824 roku, zakończono w 1838 roku, a rok później otwarto żeglugę na Kanale.   

Dziś Kanał leży na obszarze Polski i Białorusi. Jego całkowita długość to około 103 km. Na tym odcinku wybudowano 18 śluz, z czego 14 znajduje się po polskiej stronie, jedna w pasie granicznym i trzy po stronie białoruskiej. Tak jak przed laty, aby komora napełniła się wodą, śluzowi otwierają luki wrót, podnosząc zastawki ręcznymi lewarkami. Następnie otwierają masywne wrota, pchając długie dyszle, które stanowią przeciwwagę dla skrzydeł wrót.   

Historię kanału można poznać w muzeum, które mieści się w XIX-wiecznym domku, zwanym Dworkiem Prądzyńskiego. Obok znajduje się śluza "Augustów”. Kanał razem z Czarną Hańczą to jeden z najbardziej znanych szlaków kajakowych w Polsce.

W 2007 roku decyzją Prezydenta RP Kanał Augustowski stał się Pomnikiem Historii. Kandydował też do wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako obiekt kulturowy.

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl