Podlaskie tkaczki współtworzyły kurtynę w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Data utworzenia: 13.12.2023

Bernarda Rość i Lucyna Kędzierska, podlaskie tkaczki, pomagały stworzyć "Kurtynę Kobiet" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

[fot. Bartek Barczyk Photography]

Podlaskie tkaczki w ramach jubileuszu 130-lecia Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie pomagały stworzyć "Kurtynę Kobiet" – olbrzymią tkaninę-obraz, wyjątkowe dzieło sztuki współczesnej poświęcone 130 słynnym krakowiankom. "Kurtyna Kobiet" będzie czwartą kurtyną w krakowskim teatrze. Jej autorką jest artystka Małgorzata Markiewicz.

Od pomysłu do realizacji

Pomysł stworzenia ręcznie tkanej, poświęconej krakowskim kobietom kurtyny zrodził się ze spotkania Krzysztofa Głuchowskiego z Małgorzatą Markiewicz. Markiewicz jest artystką podejmującą w swojej twórczości temat kobiet w bardzo różnych kontekstach, a jako medium artystyczne wykorzystującą techniki tkackie i hafciarskie, kojarzone z zajęciami z pobłażaniem określanymi jako „kobiece”.

"Kurtynę Kobiet" tworzą wspólnie Kobiety: autorka projektu Małgorzata Markiewicz, podlaskie tkaczki Bernarda Rość i Lucyna Kędzierska, krakowskie hafciarki ze Stowarzyszenia LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie i teatralne krawcowe. Kurtyna Kobiet to niecodzienna forma uczczenia 130 rocznicy powstania Teatru. Znajdą się na niej nazwiska 130 krakowianek, które ze względu na swoją działalność w różnych sferach życia społecznego, patriotycznego i artystycznego zasługują na naszą pamięć. "Kurtyna Kobiet" nie będzie zwykłym przedmiotem użytkowym, lecz dziełem niosącym ważny przekaz: widzowie będą mogli podziwiać olbrzymią tkaninę-obraz, wyjątkowe dzieło sztuki współczesnej, opowieść o Kobietach powstałą z osnowy i wątku, milionów splecionych nitek.

"Taka szansa zdarza się tylko raz w życiu"

Podlaskie tkaczki Bernarda Rość i Lucyna Kędzierska podjęły wyzwanie utkania "Kurtyny Kobiet". Nie bały się odejść od tradycyjnych wzorów w kierunku tkaniny artystycznej. Potrzebna była i odwaga, i matematyka, żeby zrealizować ten projekt.

- W historii tkactwa dwuosnowowego nie było takiego projektu i po prostu nie mogłam nie wziąć w nim udziału. Taka szansa zdarza się tylko raz w życiu - powiedziała Bernarda Rość.

Lucyna Kędzierska dodawała: - Wszyscy mówią, że to najtrudniejsza z technik. Oswoiłam ją, bo od małego siedziałam przy mamie, która tkała, tak jak jej mama.

Już w niedzielę (17 grudnia) będzie można obejrzeć transmisję na żywo z wydarzenia "Kurtyna Kobiet" - inauguracja. Początek o godz. 18.00.

authors image
Autor:

ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl