Płotki ochronią żaby

Data utworzenia: 21.03.2023

W Białymstoku rozpoczęła się akcja ochrony płazów, która polega na rozstawieniu specjalnych płotków. Nie pozwalają one migrującym płazom wtargnąć na jezdnię i dostać się pod koła jadących pojazdów. Akcja trwa od 2013 roku.

[fot. Urząd Miejski w Białymstoku]

Co kilkadziesiąt metrów, wzdłuż płotków, montowane są pułapki do chwytania płazów. Następnie są one liczone, klasyfikowane do określonego gatunku i bezpiecznie przenoszone na drugą stronę jezdni, żeby mogły kontynuować swoją wędrówkę do miejsc rozrodu.

Bariery w 4 miejscach

Od kilkunastu lat obserwowany jest drastyczny spadek liczebności płazów w Europie. Te negatywne zmiany nie ominęły również naszego kraju, dlatego działania prowadzone w Białymstoku mają fundamentalne znaczenie dla bioróżnorodności i wielkości populacji tej grupy zwierząt.

Każdego roku Białystok stara się rozszerzać zakres tych działań ochronnych. Obecnie bariery i pułapki zostały zamontowane już w czterech lokalizacjach: na odcinku ul. F. Karpińskiego i fragmencie ul. Solnickiej, przy ul. Plażowej, przy drodze odchodzącej od ul. gen. St. Maczka oraz przy alei Niepodległości.

7 tys. żab uratowanych

Po stosunkowo łagodnej zimie można się spodziewać, że tegoroczna migracja płazów będzie jeszcze intensywniejsza. Do tej pory uratowano blisko 7 tys. żab należących do dziewięciu gatunków, takich jak ropucha szara, żaba moczarowa, żaba trawna, żaba jeziorkowa, rzekotka drzewna, grzebiuszka ziemna, kumak nizinny, traszka zwyczajna i ropucha zielona.

Najliczniej reprezentowanym gatunkiem była bardzo pożyteczna ropucha szara, a do gatunków rzadkich można zaliczyć grzebiuszkę ziemną, kumaka nizinnego, ropuchę zieloną czy traszkę zwyczajną.

Będzie nowa publikacja

Jesienią zostanie wydana kolejna publikacja z serii Bioróżnorodność Białegostoku, która będzie poświęcona płazom i gadom. Opracowanie przygotowuje dr Adam Hermaniuk z Uniwersytetu w Białymstoku.

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl