Plebiscyt "Cuda Polski 2023". Trzy propozycje z Podlaskiego

Data utworzenia: 14.07.2023

Trwa głosowanie w plebiscycie "Cuda Polski 2023" miesięcznika "National Geographic Traveler". Wśród nominowanych miejsc znalazły się także propozycje z województwa podlaskiego. Głosować można do niedzieli (16 lipca).

[fot. Anna Dycha]

Do plebiscytu "Cuda Polski 2023" miesięcznika "National Geographic Traveler" nominowano 48 interesujących turystycznie miejsc z całego kraju. Nie zabrakło także miejsc z naszego regionu.

Z województwa podlaskiego zostały nominowane 3 miejsca:

  • Kraina Otwartych Okiennic. Tworzą ją trzy podlaskie wsie: Trześcianka, Soce i Puchły. To miejsce, gdzie zatrzymał się czas i do tej pory można podziwiać charakterystyczną dla tej części Polski drewnianą architekturę. Stare chaty z pięknie zdobionymi i zawsze otwartymi okiennicami oraz kolorowe cerkwie tworzą prawdziwie bajkowy klimat.
  • Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku. To obecnie jedyna na terenie Polski czynna odkrywkowa kopalnia tego typu. Jej początki sięgają XVI wieku. Prawie do połowy XX wieku kreda była tu wydobywana ręcznie. Dzisiaj teren kopalni można oglądać ze specjalnie utworzonego tarasu widokowego.  
  • Kanał Augustowski. To wybitne dzieło polskiej inżynierii i unikat w skali Europy. W 2007 roku został wpisany na Listę Pomników Historii. W obecnych czasach Kanał stanowi jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Polsce. Zabytek łączy Polskę i Białoruś, a jego łączna długość mierzy nieco ponad sto kilometrów.

Głosowanie na stronie internetowej National Geographic trwa do niedzieli 16 lipca 2023. Szesnaście nowych "Cudów Polski 2023" (po jednym w każdym województwie) poznamy w poniedziałek 24 lipca. Wyniki zostaną opublikowane na portalu national-geographic.pl, a informacje o laureatach znajdziemy na łamach prasowego wydania jesiennego "Travelera".

authors image
Autor:

ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl