Nowy mural w Białymstoku

Data utworzenia: 26.09.2024

Mural nawiązujący do Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA, jubileuszu białostockiej Akademii Teatralnej oraz upamiętniający jej założyciela prof. Krzysztofa Raua powstał w Białymstoku. Znajduje się na szczytowej ścianie budynku przy ul. Henryka Sienkiewicza 53/1.

[fot. Anna Dycha/Bia24]

Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku ogłosiła konkurs na projekt muralu w maju 2024 roku.

Jubileusz i wybitny artysta lalkarz

Mural miał promować Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA od ponad 20 lat organizowany przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filię w Białymstoku. Koncepcja miała uwzględniać także przypadający w 2024 roku jubileusz 50-lecia Filii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku, ze szczególnym uwzględnieniem jej założyciela – wybitnego artysty lalkarza prof. Krzysztofa Raua.

Projekt miał również wpisywać się w charakter przestrzeni i kontekst architektoniczny otoczenia, z którym miał tworzyć spójną i harmonijną całość, wzbogacając estetycznie przestrzeń miejską.

Wyniki konkursu na mural zostały ogłoszone podczas uroczystości zamknięcia tegorocznego festiwalu lalkarskiego LALKANIELALKA, która odbyła się 22 czerwca. Rada Naukowa 11. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA wybrała projekt muralu nadesłany przez Izabelę Jurkowską z Nowego Sącza. Na konkurs przysłano w sumie 14 zgłoszeń. Nagroda dla autorki zwycięskiego projektu to 3000 zł.

Lalkarski mural w mieście

Mural powstał na szczytowej ścianie budynku przy ul. Henryka Sienkiewicza 53/1 (przy Sienkiewicza 14, mieści się białostocka Akademia Teatralna – przyp. aut.).

W centrum pracy znajduje się postać prof. Krzysztofa Raua – artysty lalkarza, założyciela ATB. Mamy również nawiązanie do jubileuszu szkoły i organizowanego przez nią festiwalu lalkarskiego. W projekcie możemy dostrzec też inspirację oprawą graficzną festiwalu, za którą odpowiada Andrzej Dworakowski. 

11. edycja wydarzenia odbyła się w dniach 18-22 czerwca. Była twórczym spotkaniem wielbicieli teatru, w szczególności sztuki lalkarskiej. Podczas festiwalu można było obejrzeć etiudy studentów z kraju i zagranicy, a w ramach nurtu profesjonalnego – spektakle uznanych artystów lalkarzy. Kolejna edycja festiwalu odbędzie się za dwa lata.

authors image
Autor:

Anna Dycha

Reporter | a.dycha@bia24.pl