Dwa lata temu Joanna Szymańska-Kok zwróciła się do Urzędu Miejskiego z zapytaniem, czy Miasto jest zainteresowane zewnętrznym sponsorowaniem i przyjęciem darowizny – rzeźby polskiego artysty Michała Jackowskiego, która zostanie umieszczona w przestrzeni publicznej Białegostoku. Jej motywacją były m.in. rodzinne tradycje, głęboka więź z miastem oraz chęć zrealizowania artystycznego projektu dla przyszłych pokoleń.
– Mój pomysł pojawił się w 2021 roku. I wypływa z altruistycznej myśli, że każdy z nas, dorosłych, którzy mieli szczęście w życiu osiągnąć jakiś sukces, powinien czuć potrzebę podzielenia się nim – powiedziała Joanna Szymańska-Kok. – Wychowałam się w Białymstoku, to miasto jest mi bliskie. W momencie, kiedy powstała idea podarowania Miastu dzieła sztuki, było dla mnie ważne, aby to dzieło sztuki przygotował białostocki artysta, który tu się urodził i działa.
Sticky Pink w nowej odsłonie
Miasto Białystok wyraziło zainteresowanie tą propozycją. Zaproponowane dzieło to wyjątkowa forma kompozycji Sticky Pink, prezentowanej na międzynarodowych wystawach. Rzeźba została zaprojektowana w nowej formie, przedstawia dwie twarze (z marmuru) połączone eliptyczną formą z emaliowanego brązu (w kolorze różu).
W pierwszej połowie 2022 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Miastem Białystok, Joanną Szymańską-Kok (darczyńca) i Michałem Jackowskim (autorem rzeźby), w którym wskazano miejsce realizacji projektu. W ramach porozumienia określono, że darczyńca przekazuje Miastu w darze wykonaną przez Michała Jackowskiego rzeźbę. Po stronie Miasta jest wykonanie cokołu pod rzeźbę, zaprojektowanego we współpracy z rzeźbiarzem i dopełnienie wszystkich formalności związanych z ustawieniem rzeźby.
– Pierwszy raz w historii naszego miasta, od czasów hetmana Branickiego, osoba prywatna jest mecenasem sztuki na rzecz Białegostoku – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Mam nadzieję, że rzeźba na stałe wpisze się w krajobraz miasta, będzie je upiększać i stanie się naszą kolejną wizytówką. Bardzo dziękujemy pani Joannie za tę inicjatywę, która powstała z potrzeby serca.
Między Kilińskiego a Kościelną
Rzeźba zostanie ustawiona w narożniku ulic Jana Kilińskiego i Kościelnej oraz placu Jana Pawła II. Została nazwana „Obietnica”.
– Rzeźba zostanie ustawiona w miejscu szczególnym, w pobliżu pałacyku ślubów, gdzie ludzie składają sobie obietnice na wspólne życie. Chciałbym, aby było to miejsce spotkań i refleksji na temat naszych relacji i ich głębokości, nad tym, czym jest obietnica? Rzeźba będzie miała intrygujący kształt i kolor – powiedział rzeźbiarz Michał Jackowski.
Uroczyste odsłonięcie instalacji zaplanowano podczas Dni Białegostoku – 23 czerwca 2023 r. W trakcie miejskiego święta zostaną także wręczone medale „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu”. Jeden z nich trafi do fundatorki rzeźby.
Fundatorka i artysta-rzeźbiarz
Joanna Szymańska-Kok urodziła się w Białymstoku. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego, ukończyła slawistykę w Leiden University w Holandii. Jest wnuczką doktora Zygmunta Kołosowskiego, który był dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Białymstoku i na przełomie lat 50. i 60. XX w. podjął starania o budowę nowego szpitala zakaźnego, usytuowanego poza centrum miasta, na Dojlidach. W latach 1999-2021 była współzałożycielką i członkiem zarządu w firmie MediCapital Group (dziś – Emsere). Od 2000 r. mieszka z rodziną w Szwajcarii. Od 2018 r. zaangażowana jest w działalność mentorską i edukacyjną, wspierającą zdolnych młodych przedsiębiorców. Organizuje grupowe weekendy coachingowe dla kobiet biznesu.
Artysta-rzeźbiarz Michał Jackowski urodził się w Białymstoku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Od ponad 15 lat w swojej białostockiej pracowni tworzy rzeźby, pomniki, realizacje dla przestrzeni urbanistycznej Białegostoku. Jego inspiracją jest rodzina.