Letnia kwiatowa odsłona miasta powoli, ale nieubłaganie staje się wspomnieniem. Właśnie teraz trzeba zadbać o to, aby wiosną także było co podziwiać w białostockich parkach i na skwerach. W mieście rozpoczęło się sadzenie cebulek kwiatowych.
– Dbamy o to, by Białystok był piękny o każdej porze roku – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski – efektów jesiennych prac białostoczanie będą wypatrywali, z niecierpliwością, na wiosnę. To właśnie z teraz sadzonych cebul wyrosną kwiaty, które będą zachwycały już za kilka miesięcy.
W salonie ogrodowym Pałacu Branickich sadzone są czerwone i żółte tulipany, hiacynty wschodnie, białe i żółte narcyzy, lilie azjatyckie i korony cesarskie (łącznie ponad 9,8 tys. cebul). Na Skwerze Lecha i Marii Kaczyńskich zaplanowaliśmy nasadzenia tulipanów o odmianach, których nazwy upamiętniają patronów tego miejsca (łącznie 3,6 tys. cebul). Ronda prof. Lussy (10 tys.) i A. Hasbacha (8 tys.) będą przyciągały wzrok za sprawą tulipanów z odmiany „Ile de France”. Przy Alei Bluesa już na wiosnę zakwitną czosnki ozdobne (6 tys.). Trawnik wokół niej zostanie obsadzony mieszanką narcyzów białych i żółtych, tulipanów oraz krokusów (22 tys.). W tym roku zostaną posadzone również mieszanki żółtych i białych narcyzów, krokusów i tulipanów o odmianach: „Ile de France”, „Red Impression”, „Couleur Cardinal”, „Kingsblood”, „Madame Lefeber” oraz „Parade”.
Ponad 100 tys. (dokładnie 110 500) żonkili, tulipanów i krokusów zostało przeznaczonych na dywany kwiatowe, zakładane innowacyjną metodą mechaniczną pod trawnik. Znajdą się one na zieleńcach przy ul. Wyszyńskiego i Sosnowskiego, na rondzie Nowakowskiego, w okolicach ronda Lussy, na trawniku wokół rabaty na Alei Bluesa, przy ul. Sopoćki, w okolicach ronda Krupskiego (na zieleńcach w ul. Sitarskiej i Radzymińskiej).
Najwięcej, bo prawie 63,5 tys. cebul, będą stanowić tulipany. Do ziemi na terenie miasta trafi też prawie 33,5 tys. narcyzów, 18 tys., krokusów, 6 tys. cebul czosnku ozdobnego, prawie 2,6 tys. hiacyntów, 864 lilie i 320 koron cesarskich. Aż 58 tys. cebulek będą stanowić mixy roślin ozdobnych.