Muzeum Kresów RP Obojga Narodów powstało w Sejnach

Data utworzenia: 15.05.2023

Do tej pory w Polsce nie było takiej instytucji. W Sejnach otwarto Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 

[fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego]

Muzeum powstało w zabytkowym klasztorze podominikańskim w Sejnach. Udało się stworzyć cztery wystawy stałe oparte na materiałach multimedialnych, które tworzą cykl Muzeum Kresów Wschodnich.

Cztery wystawy stałe oparte są na materiałach multimedialnych. Są to następujące wystawy:

  • "Historia Kresów Wschodnich" – opowiadająca o historycznych ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej i ich mieszkańcach;
  • "Wielokulturowość Kresów Wschodnich" – ukazująca wzajemne relacje kulturowe oraz religijne między przedstawicielami różnych grup narodowych, etnicznych i wyznaniowych w regionie;
  • "Ludzie Kresów Wschodnich" – prezentująca opowieść o znanych i nieznanych obywatelach Kresów i ich wpływie na dzisiejszy obraz kultury, literatury, nauki
  • "Mitologia Kresów Wschodnich" – ukazująca nie tylko mity, ale także ich recepcję w sztuce, literaturze, myśli politycznej oraz pamięci historycznej.

W ramach projektu przygotowano także interaktywne scenariusze lekcji muzealnych, które poprzez interakcje będą edukowały zarówno dzieci, jak i dorosłych. Scenariusze zawierają elementy warsztatów, gry terenowej, rywalizacji i design thinking.

Projekt pn. "Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego poprzez remont zabytkowego obiektu oraz jego adaptację na potrzeby utworzenia Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach" realizowano w latach 2017-2023. Jego całkowity koszt wyniósł prawie 23,5 mln zł. Dzięki decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Parafia Rzymskokatolicka p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach otrzymała dofinansowanie w ramach POIiŚ w wysokości prawie 20 mln zł.

Projekt objął odrestaurowanie zabudowań klasztoru podominikańskiego poprzez: wykonanie robót budowlanych oraz prac konserwacyjnych i renowacyjnych. Zakupione zostało także wyposażenie do prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej.

Klasztor dominikański w Sejnach zbudowano w latach 1619-1706. Renesansowy gmach dawnego klasztoru od zachodniej strony przylega do Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Jego masywne mury, zwieńczone w narożnikach okrągłymi basztami przykrytymi hełmami przypominają w założeniu zamek magnacki. Obecnie w obiekcie mieszczą się m.in. Muzeum Diecezji Sejneńskiej, Muzeum Etnograficzne Ziemi Sejneńskiej, sale etnograficzne rodziny Kubraków, muzeum malarstwa sakralnego, a także wystawy lokalnych artystów i fotografów.

authors image
Autor:

oprac. ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl