W środę (12.07) wójt Gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć podpisał z dyrektorem dr. Waldemarem Wilczewskim umowę użyczenia budynku, w którym powstanie Muzeum Fotografii im. Wiktora Wołkowa w Turośni Kościelnej.
Nie tylko wystawa stała, ale też pamiątki
Siedzibą nowo powstającego muzeum będzie dworek myśliwski przy ul. Lipowej 4, położony nieopodal puszczy i nadrzecznych pejzaży wielokrotnie rejestrowanych przez wybitnego fotografika.
Jednym z głównych zadań powstającego muzeum będzie promocja szeroko pojętego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego terenów wiejskich województwa podlaskiego, utrwalonego w artystycznych fotografiach Wiktora Wołkowa. Pierwsza wystawa będzie dostępna dla publiczności już we wrześniu.
W Muzeum Fotografii Wiktora Wołkowa ma się znaleźć wystawa stała poświęcona twórczości fotografika, która będzie prezentowana w sposób tradycyjny, analogowy, a w przyszłości mają być wykorzystane także multimedia. Znajdzie się też miejsce na pamiątki po artyście, jego aparaty fotograficzne, kamery, wyposażenie pracowni.
Nie bez znaczenia przy wyborze siedziby nowego muzeum był fakt, że przez gminę Turośń Kościelna przebiegają dwie ważne drogi wojewódzkie (678, 682) prowadzące z Białegostoku w kierunku Narwiańskiego Parku Narodowego, który licznie odwiedzają turyści szukający kontaktu z nieskażoną przyrodą, a zatem osoby potencjalnie zainteresowane fotografią przyrodniczą Wiktora Wołkowa.
Spuścizna Wołkowa w zbiorach Muzeum Podlaskiego
Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest właścicielem przeważającej części spuścizny artystycznej Wiktora Wołkowa oraz pamiątek po zmarłym fotografiku. W grudniu 2019 r. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego sfinansował zakup dorobku twórczego artysty oraz pamiątek związanych z jego pracą. Dzięki zakupowi do zbiorów Muzeum Podlaskiego trafiło 125 tys. klatek negatywów wykonanych podczas kilkudziesięciu lat pracy fotografika. Wdowa po artyście – pani Grażyna Wołkow – przekazała w darze Muzeum Podlaskiemu sprzęt fotograficzny i filmowy oraz wyposażenie pracowni fotograficznej męża. W darowanym zbiorze są m.in. aparaty fotograficzne, obiektywy, lampy, kamery filmowe, projektor, filtry, pierścienie pośrednie, koreksy, kuwety, powiększalniki, maskownice oraz wielkoformatowe wydruki wystaw. Zbiory te, wyodrębnione jako kolekcja i systematycznie opracowywane, stanowią cenną spuścizną materialną kultury regionalnej.
Wybitny fotografik przyrody
Wiktor Wołkow urodził się 4 kwietnia 1942 r. w Białymstoku, zmarł 27 marca 2012 r. w Supraślu. Był artystą-fotografikiem specjalizującym się w fotografii pejzażu i przyrody Polski północno-wschodniej. Od 1973 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Brał udział w licznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, które przyniosły mu ponad 100 nagród i wyróżnień. Na swoim koncie miał szereg wystaw indywidualnych.
Wiktor Wołkow należał do najwybitniejszych polskich artystów fotografików w dziedzinie pejzażu, znany i ceniony zarówno w kraju jak i za granicą. Jego fotografie to rodzaj poetyckiej dokumentacji krajobrazu Polski północno-wschodniej o niespotykanej sile wyrazu i indywidualności.