"Miejsce" zmienia lokalizację. Otwiera się przy ul. Malmeda

Data utworzenia: 11.10.2023

"Miejsce" - będzie działać w innej lokalizacji. Z ul. Modlińskiej 6 przenosi się do centrum Białegostoku - na ul. Malmeda 6. Jego twórcy przywracają pamięć o nieobecnych Żydach. 

[fot. The Jewish Place in Bialystok]

Otwarcie "Miejsca" w nowej lokalizacji zaplanowane jest w czwartek (12.10) o godz. 18.00. Gościem będzie Ewa Wroczyńska, wieloletnia dyrektorka Muzeum w Tykocinie. Zaplanowano także spotkanie z Tykocińskim Teatrem Amatorskim, które zaprezentuje z tej okazji mikro scenki pod dość tajemniczym tytułem „Etrogi dla Białegostoku, czyli opowieść o święcie Sukot w dawnym Tykocinie…”. Teatralne scenki skomentuje Ewa i objaśni sens i znaczenie święta szałasów. Jak wiemy, Sukot upamiętnia czterdziestoletnią wędrówkę Żydów przez pustynię z niewoli egipskiej do Ziemi Izraela, podczas której Żydzi mieszkali właśnie w szałasach.

Warto przyjść punktualnie, gdyż - z uwagi na nietypową przestrzeń - spóźnialscy napotkają zamknięte drzwi.

"Miejsce" działać będzie w lokalu przy ul. Malmeda 6 w Białymstoku, na terenie dawnego getta żydowskiego. W budynku przy ul. Modlińskiej 6 funkcjonowało od 12 maja. Przez tych kilka miesięcy odwiedziło je około 1250 osób. 

– Będzie to miejsce pamięci o nieobecnych Żydach, ale także o sąsiedztwie Polaków i Żydów, toteż w planach są przedsięwzięcia podkreślające tę wspólnotowość, np. wspólnie prowadzone biznesy, nauka w jednej ławce… – tak informował w mediach społecznościowych jeszcze w maju Tomasz Wiśniewski ze Stowarzyszenia Muzeum Żydów Białegostoku.

Pomysłodawcy "Miejsca" zrealizowali szereg spotkań, prezentacji i pokazów filmów związanych z żydowskim Białymstokiem. Przygotowali też program wydarzeń na 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie białostockim. 

Wiśniewski wyjaśniał, że jednym z kluczowych projektów będzie "Biblioteka szuflad pamięci". Współtworzyć będzie mógł ją każdy białostoczanin. 

– Projekt polega na indywidualnej opiece nad pamięcią o konkretnej żydowskiej rodzinie. Kilka przykładów: chciałbym się zaopiekować pamięcią nad rodziną dziennikarza Arona Brzezińskiego i prawnika Samuela Pisara; Przemek Wierzbowski nad rodziną esperantysty Jakuba Szapiro, prof. Adam Dobroński nad rodziną historyka Abrahama Herszberga, dr Tomasz Sławiński nad prof. Albertem Sabinem, Maciej Rant z Tomkiem Adamskim nad braćmi filmowcami z rodziny Kaufman – wyliczał Wiśniewski.

Powstać ma też galeria sztetli małych miasteczek i już trwają prace nad uruchomieniem galerii Suraża, Tykocina, Wasilkowa, Choroszczy, Drohiczyna, Krynek, Dąbrowy Białostockiej i kilkudziesięciu innych miejscowości, w których zamieszkiwała społeczność żydowska. 

"Miejsce" jest otwarte na współpracę z każdym. Pomysłodawcy liczą na współpracę z kolekcjonerami, pasjonatami historii, przewodnikami turystycznymi czy lokalnymi stowarzyszeniami.

authors image
Autor:

ad

Reporter | a.dycha@bia24.pl